Գլխավոր դատախազը կարևորել է ընտրական հանցագործությունների նկատմամբ զրոյական հանրային հանդուրժողականությունը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյան նախագահությամբ հունիսի 3-ի Կոլեգիայի նիստում քննարկվել են 2026 թվականի հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին ընդառաջ՝ Գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից մինչ օրս կատարված աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Աննա Վարդապետյանը, դիմելով դատախազներին, ընդգծել է, որ նրանցից  յուրաքանչյուրից պահանջվում է իրենց աշխատանքով հանրության մոտ ձևավորել հստակ ընկալում, որ ընտրակաշառքը հանցագործություն է, որի համար պատիժը ռեալ ազատազրկման ձևով է, անխուսափելի ու խիստ:
Նա հավելել է, որ հանցագործություն է ոչ միայն ընտրակաշառք առաջարկելը կամ տալը, այլև ստանալը, քաղաքացիներին գումար, ծառայություն, նվեր, արտոնություն կամ այլ օգուտ առաջարկելը՝ նրանց ընտրության վրա ազդելու նպատակով, ընտրության վրա ազդելու նպատակով վարչական ռեսուրսի օգտագործումը, քաղաքական հավաքների կամ ընտրական միջոցառումների մասնակցության համար մարդկանց վճարելը, ընտրողին նյութապես շահագրգռելը՝ անկախ նրանից, թե այն ինչ անվան տակ է ներկայացվում, օրինակ՝ բարեգործություն։
«Ընտրական գործընթացի հետ կապված յուրաքանչյուր հանցագործություն անկախ ներգրավված անձանց քանակից, ընտրակաշառքի չափից, ձևից, ընտրողների կամքի վրա ազդեցության եղանակից, դերակատարներից արժանանում է քրեաիրավական խիստ գնահատականի: Հաջորդիվ մեր աշխատանքը նույն տրամաբանությամբ պետք է շարունակվի: Եվ այս գործընթացի արդյունքը ընտրական հանցագործությունների նկատմամբ «զրո» հանրային հանդուրժողականությունը պետք է լինի»,-ասել է Գլխավոր դատախազը:
Նշվում է, որ դատախազության աշխատանքային խմբի գործառույթներն ուղղված են նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում, ընտրության և դրան նախորդող օրվա ընթացքում ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումները գրանցելուն, ուսումնասիրելուն, ստուգելուն, ըստ ենթակայության ուղարկելուն և դրանց քննարկման նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելուն:
ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով՝ Գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ 010 511-527 հեռախոսահամարով։ Թեժ գծի միջոցով ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր անձինք և կազմակերպությունները, ինչպես նաև քաղաքացիները ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ փաստական տվյալներ ունենալու դեպքում դրանք կարող են փոխանցել Գլխավոր դատախազություն կամ հաղորդումն ուղարկել Դատախազության պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին կամ անանուն հաղորդում ներկայացնել azdararir.am կայքի միջոցով։

Генеральный прокурор подчеркнула важность нулевой общественной терпимости к электоральным преступлениям
Под председательством генерального прокурора Анны Вардапетян состоялось заседание коллегии, в ходе которого была обсуждена работа, проделанная к настоящему времени рабочей группой, созданной в генеральной прокуратуре в преддверии очередных выборов в Национальное Собрание.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генеральной прокуратуры, Анна Вардапетян, обращаясь к прокурорам, подчеркнула, что от каждого из них требуется своей работой сформировать у общественности четкое понимание того, что предвыборная взятка — это преступление, наказание за которое следует в виде реального лишения свободы, и оно неизбежно.
Она добавила, что преступлением является не только предложение или дача предвыборной взятки, но и ее получение, предложение гражданам денег, услуг, подарков, привилегий или иной выгоды с целью повлиять на их выбор, использование административного ресурса с целью повлиять на выбор, оплата участия людей в политических собраниях или предвыборных мероприятиях, материальное стимулирование избирателя независимо от того, под каким предлогом это преподносится, например, благотворительности.
«Любое преступление, связанное с избирательным процессом, независимо от количества вовлеченных лиц, размера или формы предвыборной взятки, способа воздействия на волю избирателей и действующих лиц, удостаивается строгой уголовно-правовой оценки. В дальнейшем наша работа должна продолжаться в той же логике. И результатом этого процесса должна стать "нулевая" общественная терпимость к электоральным преступлениям», — заявила генеральный прокурор.
Отмечается, что функции рабочей группы прокуратуры направлены на регистрацию, изучение, проверку и направление по подследственности сообщений о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу в период предвыборной агитации, в день голосования и в предшествующий ему день, а также на повышение эффективности прокурорского надзора за их рассмотрением.
Приказом генерального прокурора в генеральной прокуратуре запущена горячая линия по телефону: 010 511-527. Посредством горячей линии все лица и организации, вовлеченные в избирательный процесс, а также граждане, в случае наличия фактических данных о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу, могут передать их в генеральную прокуратуру, либо отправить сообщение на официальный адрес электронной почты прокуратуры, либо представить анонимное сообщение через сайт azdararir.am.