Doing Digital Forum-ը և UNCHAIN Festival–ը կհամագործակցեն՝ միավորելով Հայաստան-ԵՄ ֆինանսական և տեխնոլոգիական համագործակցությունը
Թվային տնտեսության և ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտում տարածաշրջանում առաջատար Doing Digital Forum-ը և Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի առաջատար ֆինթեք գագաթնաժողով UNCHAIN Festival-ը հայտարարել են ռազմավարական գործընկերության մեկնարկի մասին: Նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի թվային էկոհամակարգի և Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի ֆինանսական նորարարական համայնքի միջև համագործակցությունը։
Գործընկերության մեկնարկը տրվել է համատեղ Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմամբ` հիմք դնելով երկու հարթակների միջև փորձագետների և ընկերությունների ներկայացուցիչների ներգրավմանը, գիտելիքի փոխանակմանը, համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանն ու տարածաշրջանային կապերի ամրապնդմանը։
Համագործակցության շրջանակում Հայաստանը, ի դեմս Doing Digital Forum-ի, կներկայացվի հունիսի 17-18-ին կայանալիք UNCHAIN Festival 2026-ի Նորարարական հարթակում (Innovation Stage)։
Ամենամյա Doing Digital Forum-ը միավորում է բիզնեսի, պետական կառավարման, հաղորդակցության, ֆինանսների և ֆինթեք ոլորտների առաջնորդներին՝ քննարկելու թվային փոխակերպման առանցքային միտումները տարբեր ոլորտներում։
«Այսօր Հայաստանը վերածվում է տարածաշրջանային կամրջի, որտեղ հատվում են դիվանագիտությունն ու ենթակառուցվածքները՝ ձևավորելով Հայաստանի աճող դերը Եվրոպայի և Ասիայի միջև տնտեսական կապերի ամրապնդման համատեքստում։ Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ ավանդական տնտեսական կապերը վերաիմաստավորվում են, թվային հարթակները դառնում են համագործակցության նոր շարժիչ ուժը։ UNCHAIN-ի հետ այս գործընկերությունը կարևոր քայլ է այդ կապերի ամրապնդման և Հայաստանի, Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի միջև համագործակցության, նորարարության և տարածաշրջանային աճի նոր հնարավորությունների ստեղծման ճանապարհին»,- նշել է Doing Digital Forum-ի հիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը։
2022 թվականից ի վեր Ռումինիայի Օրադեա քաղաքում անցկացվող UNCHAIN Festival-ը դարձել է Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ֆինանսական և տեխնոլոգիական ոլորտների կարևոր հանդիպման հարթակ՝ համախմբելով բանկերի, ֆինթեք ընկերությունների, կարգավորող մարմինների և ոլորտի առաջնորդների։
Գագաթնաժողովի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ալեքսանդրա Փոլլաքը նշում է. «Ուրախ ենք նպաստել Հայաստանի և Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի միջև կապերի ամրապնդմանը և աջակցել տարածաշրջանային համագործակցության, ինտեգրման ու փոխադարձ զարգացմանը։ Որպես ֆինանսական էկոհամակարգեր ձևավորող հարթակներ՝ UNCHAIN-ը և Doing Digital Forum-ը միավորված են մեկ նպատակի շուրջ՝ կառուցել կամուրջներ գաղափարների, գործընկերությունների և տարածաշրջանային աճի համար»։
Գործընկերության շրջանակում Doing Digital Forum համայնքի անդամները հնարավորություն կունենան օգտվել UNCHAIN Festival 2026-ի մասնակցության հատուկ պայմաններից՝ անցնելով հղումով։
Ռազմավարական այս համագործակցությունը հնարավորություններ կստեղծի հայկական էկոհամակարգի ներկայացուցիչների համար՝ խորացնելու համագործակցությունը Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի ֆինանսական նորարարական համայնքի հետ և ամրապնդելու տարածաշրջանային ինստիտուցիոնալ ու գործարար կապերը։

Doing Digital Forum and UNCHAIN Festival partner to advance Armenia–EU financial innovation
Doing Digital Forum, a leading international platform at the intersection of the digital economy and financial technology, and UNCHAIN Festival, Central and Eastern Europe’s flagship finance and technology summit, have announced a strategic partnership aimed at strengthening collaboration between Armenia’s finance and technology ecosystem and the broader CEE financial innovation landscape.
The partnership was formalized through the signing of a Memorandum of Understanding (MoU), establishing a comprehensive framework for cooperation between the two platforms.
As part of this collaboration, Armenia will be represented on the Ecosystem Stage of UNCHAIN Festival 2026 on 17-18 June, showcasing the Armenian fintech and financial ecosystem.
The annual Doing Digital Forum brings together top leaders from the business, public, communications, finance, and fintech sectors to discuss the key trends shaping digital transformation across industries.
“Today, Armenia is becoming a regional bridge where connectivity, diplomacy, and infrastructure are converging — creating a growing role for Armenia in Europe–Asia economic flows. As traditional economic connections are being redefined, digital platforms are becoming the new architecture of cooperation. This partnership with UNCHAIN is an important step toward strengthening those connections and creating new opportunities for collaboration, innovation, and regional growth between Armenia and Central and Eastern Europe,” said Tatevik Simonyan, Founder of Doing Digital Forum.
UNCHAIN Festival is the leading finance and technology summit in Central and Eastern Europe. Since 2022, it has connected banks, fintechs, regulators, and industry leaders in Oradea, Romania, fostering cross-industry collaboration and turning emerging trends into actionable strategies for regional growth and resilience. UNCHAIN 2026 continues to combine strategic content with a highly curated networking environment, offering brands and institutions full exposure to the CEE market in a single setting.
Alexandra Pollack, Founder & CEO of UNCHAIN Festival, commented:“We are excited to support stronger connectivity between Armenia and the CEE region, and to contribute to a broader mission of regional integration, collaboration and mutual development. As ecosystem builders in finance, UNCHAIN and the Doing Digital Forum share a common goal: creating more bridges for ideas, partnerships and growth across our regions.”
As part of the partnership, members of the Doing Digital Forum community will benefit from special participation conditions for UNCHAIN Festival 2026 and can register using the link.
The strategic partnership is expected to create new opportunities for Armenian ecosystem stakeholders to deepen cooperation with Central and Eastern Europe’s financial innovation community and strengthen institutional and business connections across the region.