Իրանի նավահանգստում պայթյունի զոհերի թիվը հասել է 70-ի
Իրանի Բանդար Աբբաս քաղաքի հարավում գտնվող Շահիդ Ռաջայի անվան նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի և դրան հաջորդած հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 70-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի իշխանություններին։
Ըստ հրապարակման՝ Իրանի ներքին գործերի նախարար Էսկանդար Մոմենին և Իրանի ազգային աղետների կառավարման կազմակերպության խոսնակ Հոսեյն Զաֆարին հաստատել են, որ հրդեհի մարման աշխատանքներն ավարտվել են։ Զաֆարին նաև հավելել է, որ պայթյունի հետևանքով վիրավորված 1072 մարդ դուրս է գրվել հիվանդանոցից, իսկ 138 վիրավորներ դեռևս բուժում են ստանում։ Խոսնակը նշել է, որ մաքրման և փլվածքների հեռացման աշխատանքները կշարունակվեն առաջիկա օրերին։
Պայթյունը Շահիդ Ռաջայի անվան նավահանգստում, որն Իրանի ամենախոշոր կոնտեյներային հանգույցն է, որոտացել է ապրիլի 26-ին։ Վառելիքի լցանավի պայթյունի հետևանքով կոտրվել են ապակիներ մի քանի կմ հեռավորության վրա, պոկվել են բեռնարկղերի մետաղական հատվածները՝ մեծապես վնասելով ներսում գտնվող ապրանքները։

Число погибших в результате взрыва в иранском порту достигло 70
Число погибших в результате взрыва и последующего пожара в порту Шахид Раджаи в южноиранском городе Бендер-Аббас достигло 70 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Mehr со ссылкой на власти Ирана.
По данным издания, министр внутренних дел Ирана Эскандар Момени и представитель Национальной организации по борьбе со стихийными бедствиями Ирана Хоссейн Зафари подтвердили, что работы по тушению пожара завершены. Зафари также добавил, что 1072 человека, пострадавших в результате взрыва, были выписаны из больницы, а 138 пострадавших все еще проходят лечение. Он отметил, что работы по расчистке и вывозу мусора продолжатся в ближайшие дни.
Взрыв в порту Шахид Раджаи, крупнейшем контейнерном узле Ирана, произошел 26 апреля. Взрыв бензовоза выбил окна в нескольких километрах от него и оторвал металлические части контейнеров, серьезно повредив находившиеся внутри товары.