Թուրքիան Ռուսաստանի հետ բանակցություններում քննարկել է Գազայի հարցը
Ստամբուլում Ռուսաստանի հետ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի շուրջ բանակցությունների ընթացքում Թուրքիան բարձրացրել է Գազայում տիրող իրավիճակի հարցը և իր դիրքորոշումը հայտնել տարածաշրջանում հրադադարի վերաբերյալ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստին», այդ մասին տեղեկացրել է Թուրքիայի ԱԳՆ աղբյուրը։
Ստամբուլում պատվիրակությունները խորհրդակցություններ են սկսել Մերձավոր Արևելքի խնդրի շուրջ։ Հանդիպման օրակարգում էր իրավիճակը Սիրիայում և Պաղեստինում։ Թուրքական կողմը ներկայացրել է փոխարտգործնախարար Նուհ Յըլմազը, իսկ Ռուսաստանը՝ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Բոգդանովը։
«Փոխնախարար Յըլմազը խորհրդակցությունների ժամանակ նշել է, որ Սիրիայի հետ կապված Թուրքիայի առաջնահերթությունը տարածքային ամբողջականության պահպանումն ու հանրապետության կայունությունն ու անվտանգությունն ապահովելն է՝ պահպանելով նրա միասնությունը։ Նրա խոսքով՝ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները պետք է վերլուծել այս պրիզմայով և Թուրքիայի ազգային անվտանգության տեսանկյունից։ Նա ընդգծել է, որ Սիրիայում կայունության առումով արդյունքների հասնելու ամենաարդյունավետ միջոցը պատժամիջոցների վերացումն է։ Բարձրացվել է Սիրիայի վրա իսրայելական հարձակումների հարցը, և թուրքական կողմը նշել է, որ Գազայում տեղի ունեցած ջարդերը պետք է հնարավորինս արագ դադարեցվեն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Турция на переговорах с Россией подняла вопрос о ситуации в Газе
Турция на переговорах с РФ в Стамбуле по ситуации на Ближнем Востоке подняла вопрос о ситуации в Газе, донесла позицию по прекращению огня в регионе. Как передает Арменпресс, об этом сообщил РИА Новости источник в турецком МИД.
"Заместитель министра Нух Йылмаз на консультациях отметил, что приоритетом Турции в отношении Сирии является сохранение территориальной целостности и обеспечение стабильности и безопасности республики путем сохранения ее единства.
По его словам, события в Сирии должны анализироваться через эту призму и с точки зрения национальной безопасности Турции. Он подчеркнул, что наиболее эффективным способом достижения результатов по стабильности в Сирии является отмена санкций. Был поднят вопрос об израильских атаках на Сирию, турецкая сторона отметила, что резня в Газе должна быть прекращена как можно скорее", - заявил собеседник агентства.
Делегации РФ и Турции 25 апреля начали в Стамбуле консультации по ближневосточной теме. В повестке встречи была ситуация в Сирии и Палестине.