Եվրամիությունն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ տևական և կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերին. Կայա Կալաս
Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Բրյուսելն աջակցում է տևական և կայուն խաղաղության հասնելու Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին և ողջունում է խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Կայա Կալասը հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Մենք լավ քննարկումներ ունեցանք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցի շուրջ։ Եվրոպական միությունն աջակցում է տևական և կայուն խաղաղության հասնելու Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին։ Հայաստանն ու Ադրբեջանն այժմ դրան հասնելու հնարավորություն ունեն։ Ցանկանում եմ նաև ողջունել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի վերջնականացման համաձայնեցումը։ Մենք անհամբեր սպասում ենք հաջորդ քայլերին»,-նշել է Կալասը։

EU supports efforts of Armenia and Azerbaijan to achieve lasting and sustainable peace - Kaja Kallas
At a press conference in Baku with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, the EU High Representative and Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas, stated that Brussels supports the efforts of Armenia and Azerbaijan to achieve a lasting and sustainable peace and welcomes the agreement on the text of the peace treaty.
"The European Union supports the efforts of both sides to achieve sustainable and lasting peace. Armenia and Azerbaijan now have such an opportunity. I welcome the agreement reached on the text of the peace treaty and look forward to the next steps," Kallas noted.