Հնդկաստանը փակել է Պակիստանի հետ սահմանային անցակետը Քաշմիրում տեղի ունեցած հարձակման պատճառով
Հնդկաստանը կանչել է Նյու Դելիում Պակիստանի բարձրաստիճան դիվանագետին, հայտնել Իսլամաբադում իր ռազմական կցորդներին հետ կանչելու և իր դիվանագիտական անձնակազմի թիվը կրճատելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Վիքրամ Միսրիին։
Հնդկաստանի այս որոշումը կապված է Քաշմիրում զինյալների հարձակման հետ, որի հետևանքով առնվազն 26 մարդ է զոհվել։ Հնդկաստանի որոշ ԶԼՄ-ներ, սակայն, հայտնել են 28 զոհի մասին։
Այս հարձակումը դարձել է վերջին երկու տասնամյակի ընթացքում քաղաքացիական անձանց վրա իրականացված ամենախոշոր հարձակումը։ Վիքրամ Միսրին հայտնել է, որ հարձակման ընթացքում տեղի է ունեցել սահմանի հատում։ Ըստ արտգործնախարարի՝ Նյու Դելին ժամանակավորապես կկասեցնի 60 տարի առաջ ստորագրված գետի համատեղ օգտագործման մասին պայմանագրի գործողությունը, ինչպես նաև կփակի Պակիստանի հետ միակ ցամաքային անցակետը։
Բացի իր ռազմական կցորդներին Պակիստանից հետ կանչելուց, Հնդկաստանն Իսլամաբադում իր դեսպանատան աշխատակիցները 55-ից կկրճատի 30-ի, նշել է Միսրին։ Հնդկաստանը նաև Նյու Դելիում Պակիստանի դեսպանատան գլխավոր դիվանագետին կանչել է և նրան տեղեկացրել, որ առաքելության բոլոր ռազմական խորհրդականները հայտարարվում են «պերսոնա նոն գրատա», և նրանց մեկ շաբաթ է տրվում հեռանալու համար։
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ապրիլի 24-ին հանդիպում է հրավիրել ընդդիմադիր կուսակցությունների հետ, որպեսզի նրանց տեղեկացնի հարձակմանը կառավարության արձագանքի մասին։
Ըստ Պակիստանի արտգործնախարար Իշաք Դարի՝ երկրի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը նույնպես հանդիպում էր նշանակել Ազգային անվտանգության կոմիտեի հետ՝ քննարկելու երկրի պատասխանը հարձակմանը։
Հարձակումը տեղի է ունեցել Հնդկաստանի հյուսիսի Ջամու և Քաշմիրի նահանգում ապրիլի 22-ին. Պահալգամ քաղաքում զինյալների խումբը կրակ է բացել զբոսաշրջիկների վրա։
Reuters-ը նշում է, որ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև հարաբերությունները բավական լարված էին նույնիսկ Նյու Դելիի ձեռնարկած վերջին միջոցառումներից առաջ։ Պակիստանն արտաքսել էր Հնդկաստանի բանագնացին, ինչպես նաև Նյու Դելիում դեսպան չէր նշանակել այն բանից հետո, երբ 2019 թվականին Հնդկաստանը Քաշմիրը զրկել էր կիսաինքնավար կարգավիճակից։

Индия закрыла пограничный переход с Пакистаном после нападения в Кашмире
Индия вызвала главного дипломата Пакистана в Нью-Дели, объявила об отзыве своих военных атташе из Исламабада и сокращении своего дипломатического персонала.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters со ссылкой на министра иностранных дел Индии Викрама Мисри.
Это решение Индии связано с нападением боевиков в Кашмире, в результате которого погибли по меньшей мере 26 человек. Однако некоторые индийские СМИ сообщили о 28 погибших.
Это нападение стало крупнейшим нападением на мирных жителей за последние два десятилетия. Викрам Мисри сообщил, что во время нападения произошло пересечение границы. По словам главы МИД, Нью-Дели временно приостановит действие соглашения о совместном использовании реки, подписанного 60 лет назад, а также закроет единственный сухопутный переход с Пакистаном.
По словам Мисри, помимо отзыва своих военных атташе из Пакистана, Индия сократит численность персонала своего посольства в Исламабаде с 55 до 30 человек. Индия также вызвала главного дипломата пакистанского посольства в Нью-Дели и сообщила ему, что все военные советники миссии объявляются «персонами нон грата» и им дана неделя на то, чтобы покинуть страну.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди 24 апреля созвал встречу с оппозиционными партиями, чтобы проинформировать их о реакции правительства на нападение.
По словам министра иностранных дел Пакистана Исхака Дара, премьер-министр страны Шехбаз Шариф также запланировал встречу с Комитетом национальной безопасности, чтобы обсудить ответ страны на произошедшее.
Нападение произошло в северном индийском штате Джамму и Кашмир 22 апреля. Группа боевиков открыла огонь по туристам в городе Пахалгам.
Reuters отмечает, что отношения между Индией и Пакистаном были довольно напряженными еще до недавних мер, принятых Нью-Дели. Пакистан выслал посланника Индии и не назначил посла в Нью-Дели после того, как в 2019 году Индия лишила Кашмир полуавтономного статуса.