Լոնդոնում Ուկրաինայի հարցով հանդիպումը կանցկացվի առանց ԱԳ նախարարների՝ մասնակցությունից Մարկո Ռուբիոյի հրաժարվելու պատճառով
Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարները հետաձգել են ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը վերջ դնելու վերաբերյալ Լոնդոնում պլանավորած հանդիպումն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հրաժարվել է մեկնել Լոնդոն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sky News-ը։
Փոխարենը քննարկումներ կանցկացվեն հինգ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև, թեև Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան, հնարավոր է, դեռ մնա Լոնդոնում և հանդիպի Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Դեյվիդ Լեմիի հետ։
Ավելի վաղ բրիտանական The Daily Telegraph թերթը հայտնել էր, որ Լոնդոնում կայանալիք հանդիպմանն ԱՄՆ-ն պետք է ներկայացներ յոթ կետից բաղկացած կարգավորման ծրագիր, որը ներառում է ԱՄՆ-ի կողմից Ղրիմի նկատմամբ Ռուսաստանի ինքնիշխանության ճանաչումը։ Սակայն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ապրիլի 22-ին մերժել է առաջարկը։ The New York Times-ը հայտնում է, որ Զելենսկիի այս հայտարարությունից հետո ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն չեղարկել է իր ուղևորությունը Մեծ Բրիտանիա։
Ուկրաինայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչներն ապրիլի 23-ին պետք է հանդիպեին Լոնդոնում՝ քննարկելու պատերազմի խաղաղ կարգավորման հարցը։

Встреча по Украине в Лондоне пройдет без министров иностранных дел из-за отказа Марко Рубио от участия в ней
Министры иностранных дел Великобритании, США, Франции, Германии и Украины отложили запланированную в Лондоне встречу по прекращению российско-украинского конфликта после того, как госсекретарь США Марко Рубио отказался ехать в Лондон. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Sky News.
Вместо этого пройдут переговоры между высокопоставленными должностными лицами пяти стран, хотя министр иностранных дел Украины Андрей Сибига, скорее всего, останется в Лондоне и встретится с министром иностранных дел Великобритании Дэвидом Лэмми.
Ранее британская газета The Daily Telegraph сообщила, что на встрече в Лондоне США представят план урегулирования из семи пунктов, включающий признание Соединенными Штатами суверенитета России над Крымом. Однако 22 апреля президент Украины Владимир Зеленский отклонил это предложение.
The New York Times сообщает, что после заявления Зеленского госсекретарь США Марко Рубио отменил свою поездку в Великобританию.
Представители Украины, Великобритании, Франции и США должны были встретиться в Лондоне 23 апреля, чтобы обсудить мирное разрешение войны.