Վարչապետն Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը գործնականում տեսնելու համար առաջարկում է այցելել Կիրանց համայնք
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նախօրեին Տավուշի մարզի Կիրանց համայքն կատարած այցելությանը՝ նշելով, որ բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են տեսնել, թե գործնականում ինչի մասին է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունն, պետք է այցելեն Կիրանց։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի վարչապետը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել՝ կից հրապարակելով նաև տեսնյութ։
«Երեկ Գործարար աշխատաժողովի մասնակիցներին ներկայացրի Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, ապա խնդրեցի միասին գնալ Կիրանց։ Կիրանցը Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության առաջին իրագործումն է։ Սահմանազատված և սահմանագծված պետական սահման, անվտանգ և խաղաղ կյանք, նորակառույց դպրոց, բարեկարգ ավտոմայրուղի, վերականգնվող եկեղեցի, բնակչության աճ․ մինչև սահմանազատումը Կիրանցում 80 տուն կար, հիմա կառուցվում է ևս 43–ը։ Սա՛ է Իրական Հայաստանը։ Բոլոր նրանք, ովքեր ուզում են տեսնել, թե գործնականում ինչի՞ մասին է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, խնդրում եմ գնալ Կիրանց։ Ոչ թե լսել Կիրանցի մասին, այլ գնալ և տեսնել։ Մի անգամ տեսնելը հազար անգամ լսելուց լավ է»,-նշված է Նիկոլ Փաշինյանի գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստանի տնտեսական մրցունակության բարձրացումը քաղաքականությունների և վարչարարության բարելավման միջոցով» խորագրով գործարար աշխատաժողովի մասնակիցների հետ այցելել է Կիրանց: Այցի շրջանակում ներկայացվել են սահմանազատումից հետո իրականացված աշխատանքները, ծանոթացել են գործընթացից հետո բնակավայրում ստեղծված ենթակառուցվածքներին:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնել էին, որ աշխատաժողովի մասնակիցները եղել են Կիրանցի հիմնական դպրոցում, որը կառուցվել է Կառավարության «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակում, ծանոթացել են նաև 19-րդ դարի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու՝ Կառավարության ֆինանսավորմամբ վերականգնման աշխատանքներին:
«Աշխատաժողովի մասնակիցներին ներկայացվել է, որ Կիրանցում սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում բնակապահովման պետական աջակցության (տրամադրվում է հիփոթեքային վարկի մայր գումարի մինչև 16 մլն դրամի և դրա գծով մինչև 13% տոկոսագումարի չափով մարման համար-խմբ.) մի քանի տասնյակ տներ են կառուցվում»,-նշված էր ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Կիրանց համայքն այցելությանը մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that people ought to visit the village of Kirants if they want to understand what his Real Armenia doctrine is about.
Kirants is the border town in Armenia’s northeast where a section of the international border with Azerbaijan has been successfully delimitated.
On February 19, Prime Minister Pashinyan addressed the nation in what he described as an ideological message and unveiled the Real Armenia doctrine, a suggested plan seeking political, economic transformation, focusing on all areas of public life and stressing the need for citizens to form a new understanding of patriotism, among others.
“Yesterday I presented the Real Armenia ideology to participants of the business seminar, and then I asked them to visit Kirants together. Kirants is the first realization of the Real Armenia ideology,” Pashinyan said in a statement a day after visiting the village in Tavush province together with business forum participants in Dilijan.
“A delimitated and demarcated state border, safe and peaceful life, a new school, improved highway, a church undergoing restoration, population growth: Prior to the delimitation there were only 80 homes in Kirants, and now another 43 are being built. This is the Real Armenia. Everyone who wants to see what the Real Armenia ideology is practically about, please visit Kirants. Not simply hear about Kirants, but visit and see it. Better to see something once than to hear about it a thousand times,” the PM added.
The representatives of the business community, together with President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan, visited the new Kirants school built by the government as part of the 300 new schools and 500 new kindergartens project. They were also briefed on the government-funded restoration work in the Holy Trinity Church.
Dozens of new homes are under development in Kirants as part of the government-funded housing support project, offering residents affordable mortgage loans.