ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել ռուս-ուկրաինական համակարտության կարգավորմանը կողմերի տրամադրվածության դեպքում. Ռուբիո
ԱՄՆ իշխանությունները պատրաստ են օգնել կարգավորելու ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը, եթե երկու կողմերն էլ տրամադրված են խաղաղության։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին Փարիզում լրագրողներին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Եթե երկու կողմերն էլ լրջորեն տրամադրված են խաղաղության հասնելուն, այդ ժամանակ մենք կցանկանանք օգնել», - ընդգծել է նա։
Պետքարտուղարը հավելել է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունն ավարտելու հնարավորության մասին ըմբռնումը կլինի «մի քանի օրվա» ընթացքում։
«Մենք չենք պատրաստվում շարունակել այդ աշխատանքը շաբաթներով և ամիսներով: Ուստի մեզ անհրաժեշտ է շատ արագ որոշել, և ես խոսում եմ մի քանի օրվա մասին, թե իրագործելի՞ է արդյոք դա առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում: Եթե այո, ապա մենք պատրաստ ենք», - նշել է Ռուբիոն:
Միևնույն ժամանակ նա հայտարարել է, որ Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան և Գերմանիան կարող են օգնել՝ հասնելու Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության կարգավորման:
Ապրիլի 17-ին Փարիզում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հանդիպել է Մարկո Ռուբիոյի և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի հետ։ Ըստ Ելիսեյան պալատի տեղեկատվության՝ այդ «կառուցողական բանակցություններն» օգնել են «մոտեցնել դիրքորոշումները» ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում։
Այցի ընթացքում Ռուբիոն և Ուիթքոֆը նաև բանակցություններ են վարել Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոյի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոնաթան Փաուելի, Գերմանիայի կանցլերի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլոետների և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակի հետ։
Ըստ AFP գործակալության՝ հինգ երկրների ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է հաջորդ շաբաթ Լոնդոնում:

Соединенные Штаты готовы помочь разрешить российско-украинский конфликт, если стороны этого пожелают - Рубио
Власти США готовы содействовать разрешению российско-украинского конфликта, если обе стороны будут настроены на мир.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам в Париже госсекретарь США Марко Рубио.
«Если обе стороны серьезно настроены на достижение мира, то мы хотели бы помочь», — подчеркнул он.
Госсекретарь добавил, что договоренность о возможности прекращения конфликта между Россией и Украиной будет достигнута «в течение нескольких дней».
«Мы не собираемся продолжать это делать неделями и месяцами. Поэтому нам нужно очень быстро, я говорю о нескольких днях, решить, осуществимо ли это в ближайшие несколько недель. Если да, то мы готовы», — сказал Рубио.
В то же время он заявил, что Франция, Великобритания и Германия могли бы способствовать достижению урегулирования конфликта между Россией и Украиной.
17 апреля президент Франции Эмманюэль Макрон провел в Париже встречу с Рубио и спецпосланником президента США Стивеном Уиткоффом. По информации Елисейского дворца, «конструктивные переговоры» помогли «сблизить позиции» по вопросу урегулирования конфликта на Украине.
В ходе визита Рубио и Уиткофф также провели переговоры с министром иностранных дел Франции Жаном-Ноэлем Барро, советником премьер-министра Великобритании по национальной безопасности Джонатаном Пауэллом, советником канцлера Германии Ангелы Меркель по внешней политике Йенсом Плеттнером и главой администрации президента Украины Владимира Зеленского Андреем Ермаком.
По данным AFP, следующая встреча представителей пяти стран запланирована на следующую неделю в Лондоне.