ՌԴ-ի և Բելառուսի դեսպանները չեն հրավիրվել Բունդեսթագում կայանալիք միջոցառմանը՝ նվիրված Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտին
Գերմանիայի խորհրդարանը Ռուսաստանի և Բելառուսի դեսպաններին չի ընդգրկել իր հյուրերի ցանկում մայիսի 8-ին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակին նվիրված հատուկ նիստին մասնակցելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Բունդեսթագի խոսնակն այս քայլը բացատրել է՝ վկայակոչելով դաշնային կառավարության գնահատականը։
«Այս գնահատականը հանգեցրեց նրան, որ, ի թիվս այլոց, Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի դեսպանները չհրավիրվեցին», - ասել է խոսնակը՝ չմանրամասնելով, թե ինչ է նշվում այդ գնահատականում։
Այլ դեսպանատների ներկայացուցիչներ կմիանան գերմանացի օրենսդիրներին Բունդեսթագի լիագումար պալատում կայանալիք միջոցառմանը, որի ընթացքում կնշվի պատերազմի ավարտը և դրա հետ մեկտեղ՝ Եվրոպայում նացիստական ​​Գերմանիայի բռնությունների և ցեղասպանության արշավի ավարտը:
Բեռլինում Ուկրաինայի դեսպանատան խոսնակը հայտնել է, որ Ուկրաինայի դեսպանն, «իհարկե», մասնակցելու է միջոցառմանը, և ողջունել է Բունդեսթագի՝ Ռուսաստանի դեսպանին չհրավիրելու որոշումը։
Ռուսաստանի և Բելառուսի դեսպանատները չեն արձագանքել Reuters-ի համապատասխան հարցմանը։
Այնուամենայնիվ, Գերմանիայում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Նեչաևն ապրիլի 16-ին մասնակցել է Զելով քաղաքում կայացած զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը՝ չնայած Գերմանիայի արտգործնախարարությունն ավելի վաղ խորհուրդ էր տվել նման արարողություններին չհրավիրել ՌԴ ներկայացուցիչներին, քանի որ վերջիններս հաղթանակի 80-ամյակի միջոցառումներն «օգտագործում են քարոզչության նպատակով»: Զելովի միջոցառմանն, ըստ Reuters-ի, մասնակցել են նաև Բելառուսի և Ղազախստանի դեսպանատների ռազմական կցորդները։
Ապրիլի 16-ին ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ «Հիտլերի դահիճների գաղափարական ժառանգների և անմիջական սերունդների» կողմից հաղթանակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներից ռուս և բելառուս դիվանագետներին բացառելու գաղափարը «բացահայտ վիրավորանք» է։

Послы России и Беларуси не получат приглашения на церемонию бундестага в память об окончании Второй мировой войны
Официальных представителей России и Беларуси не пригласят в германский бундестаг на торжественную церемонию в память о 80-летии капитуляции национал-социалистского  режима в Германии во Второй мировой войне. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом сообщают агентства epd и AFP в четверг, 17 апреля.
"В результате оценки федерального правительства ФРГ (на церемонию бундестага в память об окончании Второй мировой войны. - ред.) не будут приглашены, кроме прочих, послы Российской Федерации и Беларуси", - приводит агентство epd ответ пресс-службы бундестага на запрос журналистов.
Уточняется, что не приглашать на мероприятие представителей РФ и Беларуси рекомендовал организаторам МИД ФРГ.
При этом германское внешнеполитическое ведомство подчеркнуло, что о роли Красной армии в капитуляции Германии 8 мая 1945 года перед лицом союзников - США, Франции, Великобритании и СССР - важно помнить. Ранее, 16 апреля, один из спикеров министерства на фоне продолжающегося полномасштабного российского вторжения в Украину указал на недопустимость "инструментализации памятных мероприятий в пропагандистских целях".
Ожидается, что центральную роль в торжественном мероприятии будет играть речь президента ФРГ Франка-Вальтера Штайнмайера (Frankß-Walter Steinmeier). К собравшимся также обратится председательница бундестага Юлия Клёкнер (Julia Klöckner).