Սլովենիայի ԱԳ նախարարը հույս ունի, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը շատ չի ուշանա
Սլովենիայի արտաքին գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնը հայտարարել է, որ Լյուբլյանան մեծապես գնահատում է խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը՝ հույս հայտնելով, որ խաղաղության շուրջ Երևանի ու Բաքվի միջև համաձայնագրի ստորագրումը շատ չի ուշանա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Սլովենիայի արտաքին գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնը հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադարձ կատարելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ընթացող գործընթացներին։
«Մենք մեծապես գնահատում ենք խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը, խաղաղության օրակարգը։ Շատ ուրախ եմ, որ այսօր  այս տարածաշրջանում այնպիսի մի իրավիճակ է, երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը մի կարևորագույն քայլի առաջ են կանգնել՝ կանոնակարգելու երկկողմ հարաբերությունները։ Ես գնահատում եմ այն մեծ աշխատանքը, որ Հայաստանը կատարում է այս խաղաղության նախաձեռնությունում, քանի որ խաղաղությունը օգտակար է տարածաշրջանում յուրաքանչյուր կողմի համար։ Մենք քաջալերում և ողջունում ենք խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի ամփոփումը։ Հուսանք, որ ստորագրումը շուտով կլինի, և լարվածությունը կնվազի այս տարածաշրջանում»,-նշել է Սլովենիայի ԱԳ նախարարը։
Նա հավելել է, որ Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության հաստատումը ընդհանուր տարածաշրջանի համար դրական զարգացումների կհանգեցնի։

Глава МИД Словении надеется, что подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном не будет слишком запоздалым
Министр иностранных дел Словении Таня Файон заявила, что Любляна высоко ценит усилия Армении по достижению мира, выразив надежду, что подписание соглашения о мире между Ереваном и Баку не будет слишком запоздалым.
Как сообщает Арменпресс, об этом глава МИД Словении Таня Файон заявила на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном, коснувшись текущих процессов вокруг мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
«Мы высоко ценим усилия Армении по достижению мира, ее мирную повестку. Я очень рада, что сегодня в этом регионе сложилась ситуация, когда Армения и Азербайджан стоят на пороге очень важного шага на пути к нормализации двусторонних отношений. Я ценю большую работу, которую Армения проделывает в рамках этой мирной инициативы, поскольку мир выгоден для всех сторон в регионе. Мы поощряем и приветствуем завершение работы над текстом проекта мирного соглашения. Будем надеяться, что подписание произойдет скоро, и напряженность в этом регионе снизится», — отметила министр иностранных дел Словении.
Она добавила, что установление мира между Ереваном и Баку приведет к позитивным изменениям для региона в целом.