Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել. ՀՀ ՊՆ
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 10-ին ժամը 20:55-ի սահմաններում ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից, հիշեցնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,- նշված է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

The Azerbaijani Ministry of Defense has again issued disinformation falsely accusing the Armenian military of opening cross-border gunfire, the Armenian Ministry of Defense has warned.
“The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on April 10, at approximately 8:55 p.m., units of the Armenian Armed Forces opened fire towards Azerbaijani combat positions located in the northeastern section of the border, does not correspond to reality,” the Armenian Ministry of Defense said in a statement.
“It is important to note that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative. The Ministry of Defence of the Republic of Armenia reaffirms that, in accordance with the position of the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, it stands ready to investigate the facts supporting the statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, should they be provided to the Republic of Armenia,” it added.