Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Հանրային խորհրդի կազմավորման մասին
Վարչապետը հայտնել է, որ սահմանված կարգով ընտրված Հանրային խորհրդի 45 անդամների կազմից Հանրային խորհրդի նախագահի թեկնածությունը ներկայացրել էր ՀՀ կառավարության քննարկմանը։
«Կառավարության 2025 թվականի ապրիլի 9-ի N 389-Ա որոշմամբ Հանրային խորհրդի նախագահ է նշանակվել Արայիկ Խզմալյանը։ 2025 թվականի ապրիլի 10-ից Հանրային խորհուրդը համարվում է կազմավորված»,- ասված է վարչապետի հայտարարության մեջ։
Հանրային խորհուրդը ստեղծվել է 2008 թվականի հուլիսի 12-ին: 2009 թվականի մարտի 11-ին հաստատվել է Հանրային խորհրդի կանոնադրությունը և առաջին 12 անդամների կազմը: Հանրային Խորհուրդն ունի խորհրդատվական մարմնի կարգավիճակ: Կառույցը 2021 թվականի մայիսից չուներ նախագահ, ինչպես նաև թափուր էին անդամների տեղերը: 2019 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Ստյոպա Սաֆարյանը նշանակվել էր Հանրային խորհրդի նախագահ։ Նա այդ պաշտոնում մնաց մինչև 2021 թվականի մայիս, այնուհետև հրաժարական տվեց 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար։

Никол Пашинян объявил о формировании Общественного совета
Премьер-министр сообщил, что представил на рассмотрение правительства Республики Армения кандидатуру председателя Общественного совета из числа 45 членов Общественного совета, избранных в установленном порядке.
«Постановлением правительства №389-А от 9 апреля 2025 года председателем Общественного совета назначен Араик Хзмалян. С 10 апреля 2025 года Общественный совет считается сформированным», — говорится в заявлении премьер-министра.
Общественный совет был создан 12 июля 2008 года. 11 марта 2009 года были утверждены Устав Общественного совета и состав первых 12 членов. Общественный совет имеет статус консультативно-совещательного органа. С мая 2021 года в структуре не было председателя, а в составе также имелись вакансии. 19 декабря 2019 года председателем Общественного совета был назначен Степа Сафарян. Он оставался на этой должности до мая 2021 года, а затем ушел в отставку, чтобы баллотироваться на внеочередных парламентских выборах 2021 года.