ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի համոզմամբ՝ պետք է անել հնարավորը, որ ԼՂ վերադառնալ ցանկացողներն ազատ լինեն այդ հարցում
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ՛Ֆլահերթին, անդրադառնալով Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիներին և նրանց նկատմամբ իրականացվող կեղծ դատավարություններին, ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) լիագումար նիստում նշել է, որ անհրաժեշտ է հոգ տանել տարածաշրջանում բոլորի իրավունքների մասին, նաև` ապահովել, որպեսզի նրանք, ովքեր կցանկանան վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, ազատ լինեն այդ հարցում։
«Ես նաև խրախուսում եմ Հայաստանին շարունակել ջերմ վերաբերմունքը Լեռնային Ղարաբաղից ընդունած անձանց նկատմամբ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Մայքլ Օ՛Ֆլահերթին ասել է՝ պատասխանելով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցին, որը վերաբերել է Բաքվում պահվող հայ գերիներին։

Нужно обеспечить, чтобы желающие вернуться в Нагорный Карабах могли сделать это свободно: комиссар Совета Европы по правам человека
Комиссар Совета Европы по правам человека Майкл О'Флаэрти, коснувшись незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных и проводимых против них фиктивных судебных процессах, отметил на пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), что необходимо заботиться о правах каждого человека в регионе, а также обеспечить, чтобы желающие вернуться в Нагорный Карабах могли сделать это свободно.
«Я также призываю Армению продолжать свое теплое отношение к людям, которых она приняла из Нагорного Карабаха», — как сообщает Арменпресс, сказал Майкл О'Флаэрти, отвечая на вопрос члена армянской делегации в ПАСЕ Арусяк Джулакян об удерживаемых в Баку армянских пленных.