ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի համոզմամբ՝ պետք է անել հնարավորը, որ ԼՂ վերադառնալ ցանկացողներն ազատ լինեն այդ հարցում
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ՛Ֆլահերթին, անդրադառնալով Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիներին և նրանց նկատմամբ իրականացվող կեղծ դատավարություններին, ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) լիագումար նիստում նշել է, որ անհրաժեշտ է հոգ տանել տարածաշրջանում բոլորի իրավունքների մասին, նաև` ապահովել, որպեսզի նրանք, ովքեր կցանկանան վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, ազատ լինեն այդ հարցում։
«Ես նաև խրախուսում եմ Հայաստանին շարունակել ջերմ վերաբերմունքը Լեռնային Ղարաբաղից ընդունած անձանց նկատմամբ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Մայքլ Օ՛Ֆլահերթին ասել է՝ պատասխանելով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցին, որը վերաբերել է Բաքվում պահվող հայ գերիներին։

Those wishing to return to Nagorno-Karabakh should be free to do so — Human Rights Commissioner O'Flaherty
Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O'Flaherty, addressing the issue of Armenian prisoners illegally held in Baku and the sham trials being conducted against them, stated at the plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) that it is essential to protect the rights of everyone in the region and ensure that those who wish to return to Nagorno-Karabakh are free to do so.
"I also encourage Armenia to continue its warm attitude towards the people  it has accepted from Nagorno-Karabakh," O'Flaherty said in response to a question from Civil Contract faction MP Arusyak Julhakyan regarding the Armenian prisoners held in Baku.