Իրանը ցանկանում է իրավահավասար հիմունքներով երկխոսություն վարել այլ երկրների հետ. նախագահ Փեզեշքիան
Նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հերթական անգամ մերժել Է Իրանի նկատմամբ արտաքին սպառնալիքներն ու ճնշումները՝ հայտարարելով, որ Իսլամական Հանրապետությունն այլ երկրների հետ փոխգործակցելու է փոխադարձության հիման վրա և հավասարության դիրքերից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով IRNA-ն, Փեզեշքիանն այդ հայտարարությունն արել է ապրիլի 5-ին Թեհրանում գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների նախարարի և նրա տեղակալների հետ հանդիպման ժամանակ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներին՝ նախագահն ընդգծել է, որ այլ երկրների հետ փոխգործակցությունը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում Իրանի արտաքին քաղաքականության մեջ:
«Իսլամական Հանրապետությունը ցանկանում է հավասար երկխոսություն, չի կարող լինել, որ նրանք ցանկանում են բանակցել Իրանի հետ, մի կողմից, և սպառնալ նրան, մյուս կողմից», - ասել է Փեզեշքիանը՝ նկատի ունենալով Միացյալ Նահանգներին և նրա՝ Թեհրանի վրա «առավելագույն ճնշման» քաղաքականությունը:
«Եթե ցանկանում եք բանակցություններ, ի՞նչ իմաստ ունի սպառնալը»,- ասել է Իրանի նախագահը Վաշինգտոնի հասցեին: «Այսօր Ամերիկան ստորացնում է ոչ միայն Իրանին, այլև մնացած աշխարհին, քանի որ նրա պահվածքը հակասում է բանակցությունների կոչին»:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Փեզեշքիանը բազմիցս հայտարարել է, որ Իրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ անուղղակի բանակցությունների՝ հավասարության պայմաններով:

Иран хочет диалога с другими странами на равноправной основе: президент Пезешкиан
Президент Масуд Пезешкиан в очередной раз отверг внешние угрозы и давление на Иран, заявив, что Исламская Республика будет взаимодействовать с другими странами на основе взаимности и с позиции равенства.
Как передает Арменпресс со ссылкой на IRNA, Пезешкиан сделал это заявление во время встречи с министром науки, исследований и технологий и его заместителями в Тегеране 5 апреля.
Касаясь региональных и международных проблем, президент подчеркнул, что взаимодействие с другими странами занимает центральное место во внешней политике Ирана.
“Исламская Республика хочет диалога на равных; не может быть, что они хотят вести переговоры с Ираном, с одной стороны, и угрожать ему, с другой”, - сказал Пезешкиан, имея в виду Соединенные Штаты и их политику “максимального давления” на Тегеран.
“Если вы хотите переговоров, какой смысл угрожать?”, - упрекнул президент Вашингтон. “Сегодня Америка унижает не только Иран, но и весь остальной мир, поскольку ее поведение противоречит призыву к переговорам”.
За последние пару месяцев Пезешкиан неоднократно заявлял, что Иран готов к непрямым переговорам с Соединенными Штатами на равных условиях.