Նյու Յորքը զբաղեցրել է առաջին, Մոսկվան՝ երկրորդ տեղը միլիարդատերերի թվով. Forbes
Աշխարհում ամենաշատ միլիարդատերերն ապրում են Նյու Յորքում։ Այդ ցուցանիշով երկրորդ հորիզոնականում է Մոսկվան, երրորդում՝ Հոնկոնգը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս վարկանիշային աղյուսակը հրապարակել է Forbes հանդեսը։
Առաջին տեղը զբաղեցնող Նյու Յորքն ունի 123 միլիարդատեր, նրանց թիվը մեկ տարվա ընթացքում ավելացել է 13-ով։ Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ, գործարար և բարերար Մայքլ Բլումբերգը քաղաքի ամենահարուստ բնակիչն է, նրա կարողությունը կազմում է 105 միլիարդ դոլար։
Ըստ հանդեսի տվյալների՝ Ռուսաստանի մայրաքաղաքում ներկայում ապրում է 90 միլիարդատեր։ Նրանց թիվը մեկ տարվա ընթացքում ավելացել է 16-ով։ Նրանց ընդհանուր կարողությունը գնահատվում է 409 միլիարդ դոլար։ Ռուսաստանցի գործարարների թվում առաջատարը մնում է «Լուկօյլ»-ի հիմնադիր Վագիտ Ալեքպերովը, որի կարողությունը մեկ տարվա ընթացքում աճել է մինչև 28,7 միլիարդ դոլար։
Առաջատարների եռյակը եզրափակում է Հոնկոնգը, որտեղ ապրում է 72 միլիարդատեր։ Նրանց թիվը քաղաքում մեկ տարվա ընթացքում նվազել է երկուսով։ Նշվում է, որ Հոնկոնգը 2024 թվականին զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, որը կիսել է Մոսկվայի հետ։
Չորրորդ տեղն զբաղեցնում է Լոնդոնը, հինգերորդը՝ Պեկինը, վեցերորդը՝ Մումբայը, իսկ յոթերորդը՝ Սինգապուրը: Շանհայը և Սան Ֆրանցիսկոն կիսում են ութերորդ հորիզոնականը, իսկ տասներորդ տեղում է Լոս Անջելեսը:

По количеству миллиардеров на первом месте Нью-Йорк, Москва - на втором месте: Forbes
Больше всего миллиардеров мира проживает в Нью-Йорке. На втором месте по этому показателю находится Москва, на третьем - Гонконг. Как сообщает Арменпресс, данный рейтинг опубликовал журнал “Forbes”.
В Нью-Йорке, который занимает первое место, проживает 123 миллиардера, за год их число увеличилось на 13 человек. Бывший мэр Нью-Йорка, бизнесмен и филантроп Майкл Блумберг - самый богатый житель города с состоянием в $105 миллиардов.
По данным журнала, в настоящее время в российской столице проживают 90 миллиардеров. За год их число увеличилось на 16. Их общее состояние оценивается в $409 миллиардов.  Лидером среди российских бизнесменов остается основатель “Лукойла” Вагит Алекперов, состояние которого за год выросло до $28,7 млрд .
Замыкает тройку лидеров Гонконг, где проживают 72 миллиардера. За год их число сократилось на два человека. Отмечается, что в 2024 году Гонконг занимал второе место, которое делил с Москвой.
Лондон находится на четвертом месте, Пекин на пятом, Мумбаи на шестом и Сингапур на седьмом. Шанхай и Сан-Франциско делят восьмое место, Лос-Анджелес находится на десятом месте.