Երևանում կայացել է Հայաստան-Վիետնամ կլոր սեղան-քննարկում
Երևանում կայացել է Հայաստան-Վիետնամ կլոր սեղան-քննարկում, որին մասնակցել եւ բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Հակոբ Արշակյանը նախ ողջունել է Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահի եւ նրա գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակության այցը Հայաստան: ԱԺ նախագահի տեղակալը հատկանշական է համարել այն հանգամանքը, որ Հայաստանի եւ Վիետնամի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը վերջին տարիներին բավականին արագ տեմպերով աճում է՝ փաստելով, որ զգալի չօգտագործված ներուժ կա: Այս համատեքստում նա կարեւորել է հատկապես ալկոհոլի, թարմ մրգերի, տարբեր տեսակի գյուղատնտեսական եւ այլ արտադրանքների արտահանման ու ներմուծման տեմպերի զարգացումը, ապրանքաշրջանառության եւ ծառայությունների խթանումը, համագործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության եւ այլ բնագավառներում:
Հակոբ Արշակյանը գոհունակությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ ԽՍՀՄ տարիներին, ինչպես նաեւ Հայաստանի անկախացումից հետո երկու երկրների միջեւ փոխգործակցության հարուստ փորձ է ձեւավորվել, կրթամշակութային, գիտական ոլորտներում կան ավանդույթներ, որոնք անհրաժեշտ է պահպանել ու զարգացնել:
«Բազմահազար վիետնամցի ուսանողներ սովորել են հայկական բուհերում, փոխադարձաբար կրթական, գիտական միջավայրերում եղել է փոխգործակցություն: Այս առումով անհրաժեշտ է նշել, որ կա փոխադարձ ջերմ վերաբերմունք մեր ժողովուրդների միջեւ, եւ դա, իհարկե, շատ լավ հիմք կարող է ծառայել նաեւ տնտեսական կապերի զարգացման համար»,- արձանագրել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ փոխնախագահը ողջունել է նման նախաձեռնության շնորհիվ գործարարների միջեւ երկխոսության հարթակի ստեղծումը եւ համոզմունք հայտնել, որ տնտեսական զարգացումը կարեւոր դեր ունի երկու երկրների ժողովուրդների եւ պետական մակարդակի հարաբերությունների ընդլայնման հարցում:
Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ՝ բարձրաստիճան այս այցը նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստանի եւ Վիետնամի միջեւ թե՛ տնտեսական, թե՛ կրթամշակութային եւ թե՛ քաղաքական կապերի զարգացմանը: Այս առումով ԱԺ նախագահի տեղակալը վկայակոչել է վերջերս ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Վիետնամ եւ համոզմունք հայտնել, որ բարձր մակարդակի փոխայցերը շարունակական բնույթ կկրեն եւ կծառայեն մեր երկրների ու ժողովորդների միջեւ հարաբերությունների խթանմանը:
Քննարկմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաեւ Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանը եւ խոսել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ակտիվացման, տնտեսական կապերի ընդլայնման, գործարար շրջանակների համագործակցության եւ նոր նախաձեռնությունների իրականացման կարեւորության մասին: Նա եւս փաստել է, որ մի շարք ոլորտներում կա չօգտագործված ներուժ: Չան Թան Մանի համոզմամբ Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել Վիետնամ-ԵԱՏՄ շրջանակում, ինչը փոխադարձ արդյունավետ կարող է լինել:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կառավարության անդամներ, Վիետնամի կառավարության եւ ԱԺ ներկայացուցիչներ, երկու երկրների գործարարներ: Քննարկվել են երկու պետությունների միջեւ տնտեսական կապերի ակտիվացման, նոր նախաձեռնությունների իրականացման հեռանկարները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով Հայաստանում է Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանի գլխավորած պատվիրակությունը:

В Ереване состоялся круглый стол-обсуждение “Армения-Вьетнам”
В Ереване состоялся круглый стол-обсуждение “Армения-Вьетнам”, в котором принял участие и выступил со вступительной речью вице-спикер Национального собрания Республики Армения Акоп Аршакян.
Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз Национального собрания, Акоп Аршакян приветствовал визит в Армению председателя Национального собрания Вьетнама и возглавляемой им представительной делегации. Вице-спикер НС представил товарооборот между Арменией и Вьетнамом в последние годы, растущий достаточно быстрыми темпами, вместе с тем отметив и наличие значительного неиспользованного потенциала. Он особо выделил развитие экспортно-импортных показателей алкогольной продукции, свежих фруктов, различных видов сельскохозяйственной и другой продукции, развитие товарооборота и услуг, сотрудничество в сфере высоких технологий, образования, науки и других сферах.
Акоп Аршакян с удовлетворением подчеркнул тот факт, что за годы СССР, а также после обретения Арменией независимости между двумя странами сформировался богатый опыт сотрудничества. Есть традиции в образовательной, культурной, научной сферах, которые необходимо сохранять и развивать.
“В армянских вузах обучались многие тысячи вьетнамских студентов, налажено взаимное сотрудничество в образовательной и научной сферах. В этой связи необходимо отметить, что между нашими народами существуют взаимные теплые чувства, и это, конечно, может также послужить очень хорошей основой для развития экономических связей”, - отметил Акоп Аршакян.
Вице-спикер НС приветствовал создание платформы для диалога между бизнесменами и выразил убежденность в том, что экономические связи играют важную роль в расширении отношений и между народами и на государственном уровне двух стран.
По словам Акопа Аршакяна, этот визит на высоком уровне придаст новый импульс развитию экономических, образовательных, культурных и политических связей между Арменией и Вьетнамом. Вице-спикер НС напомнил недавний визит делегации во главе со спикером НС РА Аленом Симоняном во Вьетнам и выразил уверенность, что взаимные визиты на высоком уровне будут носить постоянный характер и послужат развитию отношений между нашими странами и народами.
С приветственной речью на обсуждении выступил и председатель Национального собрания Вьетнама Чан Тхань Ман. Он подчеркнул важность активизации отношений между двумя странами, расширения экономических связей, сотрудничества деловых кругов, реализации новых инициатив. Он также отметил, что в ряде областей имеется неиспользованный потенциал. По словам Чан Тхань Мана, Армения может стать взаимовыгодным мостом в рамках Вьетнам-ЕАЭС.
В обсуждении участвовали члены правительства Армении и НС Вьетнама, а также бизнесмены обеих стран. Обсуждались перспективы активизации экономических связей между двумя государствами и реализации новых инициатив.
В Армении по приглашению председателя Национального собрания Республики Армения Алена Симоняна находится делегация возглавляемая председателем Национального собрания Социалистической Республики Вьетнам Чан Тхань Маном.