Իսրայելն ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին Գազայի հատվածում
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է Գազայի հատվածում Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) գործողությունների ընդլայնման մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է The Times of Israel-ը։
Կացը հայտարարել է, որ նպատակն է մաքրել մի շարք շրջաններ «ահաբեկիչներից ու նրանց ենթակառուցվածքներից, հսկայական տարածք գրավել, որը կմիացվի Իսրայել պետության անվտանգության գոտիներին»:
Նա նաև կոչ է արել անկլավի բնակիչներին «հիմա դեպի առաջ շարժվել ՀԱՄԱՍ-ին տապալելու և բոլոր պատանդներին վերադարձնելու համար»։
Բացի այդ, հրատարակությունը, վկայակոչելով պաղեստինյան կողմին, հաղորդում է, որ իսրայելական ցամաքային ուժերն սկսել են գործել անկլավի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքի մի քանի հատվածներում։
Ապրիլի 1-ին ԻՊԲ-ն Ռաֆահի և մերձակա շրջանների բնակիչներին նախազգուշացրել էր տվյալ գոտին լքելու անհրաժեշտության մասին՝ նրանց խորհուրդ տալով տեղափոխվել ալ Մավասիի ափամերձ հումանիտար գոտում գտնվող վրանային ճամբարներ:
Մարտի 18-ին ԻՊԲ-ն հայտնել էր Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ խմբավորմանը պատկանող օբյեկտների վրա զանգվածային հարվածների վերսկսման մասին։ ՀԱՄԱՍ-ն իր հերթին հայտարարել է, որ Իսրայելի կառավարությունը մարտական գործողությունները վերսկսելու իր որոշմամբ վտանգում է Գազայի հատվածում մնացած իսրայելցի պատանդների կյանքը։

Израиль расширяет зону боевых действий в секторе Газа
Министр обороны Израиля Исраэль Кац объявил о расширении зоны операций Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) в секторе Газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Times of Israel.
Кац заявил, что цель состоит в зачистке территорий “от террористов и их инфраструктуры, захват обширной территории, которая будет добавлена к зонам безопасности государства Израиль”.
Он обратился к жителям анклава с призывом “выступить сейчас, чтобы свергнуть ХАМАС и вернуть всех заложников”.
Издание со ссылкой на палестинцев также сообщило, что израильские сухопутные войска уже начали операцию в нескольких районах города Рафах, расположенного на юге анклава.
1 апреля ЦАХАЛ предупредил жителей Рафаха и прилегающих районов о необходимости эвакуироваться, посоветовав им перебраться в палаточные лагеря в прибрежной гуманитарной зоне Аль-Муваси.
18 марта ЦАХАЛ объявил о возобновлении массированных ударов по объектам ХАМАС в секторе Газа. ХАМАС, в свою очередь, заявил, что израильское правительство своим решением возобновить боевые действия ставит под угрозу жизни израильских заложников, остающихся в секторе Газа.