ՊՆ-ն հերքում է Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվությունը
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր մարտի 31-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
ՊՆ-ը հերթական անգամ հիշեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,-նշված է ՊՆ-ի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ, ՀՀ ՊՆ-ը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները մարտի 31-ին ժամը 00:50-ի սահմաններում կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է բնակելի տուն: ՊՆ-ը հրապարակել էր նաև փաստը ներկայացնող լուսանկարներ՝ նշելով, որ տուժածներ չկան:

The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on March 31, at approximately 11:10 a.m., units of the Armed Forces of the Republic of Armenia opened fire on Azerbaijani positions in the southeastern sector of the border, does not correspond to reality, the Defense Ministry of the Republic of Armenia has said in a statement.
"It is important to note that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative," reads the statement.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia reaffirms that, "in accordance with the position of the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, it stands ready to investigate the facts supporting the statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, should they be provided to the Republic of Armenia."