Armenian Defense Ministry denies yet another disinformation
The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on March 31, at approximately 11:10 a.m., units of the Armed Forces of the Republic of Armenia opened fire on Azerbaijani positions in the southeastern sector of the border, does not correspond to reality, the Defense Ministry of the Republic of Armenia has said in a statement.
"It is important to note that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative," reads the statement.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia reaffirms that, "in accordance with the position of the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, it stands ready to investigate the facts supporting the statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, should they be provided to the Republic of Armenia."