Հայաստանը շահագրգռված է, որ սահմանին կայունություն լինի. ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հարցազրույցը Բրազիլիայի «Radio Senado»-ին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի՝ Բրազիլիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հարցազրույց է տվել «Radio Senado»-ին, որը հեռարձակվում է Բրազիլիայի 100-ից ավելի քաղաքներում՝ շուրջ 2 մլն ունկնդրով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հարցազրույցից, անդրադարձ է կատարվել «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» պայմանագրի կնքման ուղղությամբ զարգացումներին, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մյուս երկու ուղղություններին՝ սահմանազատմանն ու տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, ինչպես նաև Բրազիլիայի հետ երկկողմ հարաբերություններին:
«Խաղաղության գործընթացի առաջին կոմպոնենտը խաղաղության պայմանագիրն է։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում պայմանագրի տեքստի շուրջ եղել են ծավալուն բանակցություններ, հանդիպումներ երկու երկրների արտգործնախարարների և ղեկավարների միջև, ինչպես նաև տեղի են ունեցել տեքստի վերաբերյալ առաջարկների փոխանակումներ։ Ես վստահ եմ, որ հետևել եք զարգացումներին. մենք հայտարարեցինք, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցված է։ Այսպիսով, Հայաստանն, ընդունելով պայմանագրի վերջին տարբերակը, հնարավորություն տվեց ասել, որ տեքստը համաձայնեցված է, և բանակցություններն ավարտված են։ Իհարկե, հաջորդ հարցը հետևյալն է՝ ե՞րբ է պայմանագիրը ստորագրվելու։ Եթե տեքստը պատրաստ է, ապա ե՞րբ է ստորագրման պահը։ Համապատասխանաբար, մենք առաջարկեցինք Ադրբեջանին՝ ստորագրել պայմանագիրը, սկսել խորհրդակցություններ դրա ստորագրման վայրի և ամսաթվի վերաբերյալ։ Սա է ՀՀ տեսլականը»,- ասել է խոսնակը:
Անդրադառնալով այդ օրերին Ադրբեջանից հնչող՝ զինադադարի խախտումների մասին հայտարարություններին՝ Անի Բադալյանը նշել է.
«Կարծում եմ՝ հստակ է, որ Հայաստանը հրադադարի խախտման մտադրություն չունի, ճիշտ հակառակը՝ մենք շահագրգռված ենք, որ սահմանին կայունություն լինի, և մեր նախաձեռնությունները դա են ապացուցում։ Ավելի շատ կանխատեսելիություն և ավելի հստակություն ունենալու համար մենք առաջարկել ենք Ադրբեջանին ստեղծել հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմ, ինչպես նաև առաջարկել ենք Ադրբեջանին ստեղծել սպառազինությունների վերահսկման և վերիֆիկացիայի մեխանիզմ»:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև համագործակցությանն՝ Անի Բադալյանը նկատել է, որ երկու երկրների հարաբերություններն արդյունավետորեն զարգանում են։
«Մեր երկու երկրների միջև կա դինամիկ քաղաքական երկխոսություն տարբեր մակարդակներում։ Իհարկե, այս համատեքստում պետք է նշեմ նախարար Միրզոյանի այցը, որի շրջանակում տեղի ունեցավ երկու նախարարների հանդիպումը։ Կարող եմ միանշանակ ասել, որ օրակարգը բավական լայն էր։ Առանցքում մենք ունենք քաղաքական երկխոսություն, որը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի վրա, ինչպես նաև այն ժողովրդավարական արժեքների, որոնք, մեր համոզմամբ, մենք խորապես կիսում ենք Բրազիլիայի հետ։
Հայաստանի և Բրազիլիայի հարաբերությունների մասին խոսելիս՝ կցանկանայի անդրադառնալ ևս երկու հանգամանքի:
Առաջինը՝ Բրազիլիան Լատինական Ամերիկայի առանցքային գործընկերներից է, և Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ուղղություններից մեկն էլ այս տարածաշրջանի հետ հարաբերությունների խորացումն է: 2024թ. հենց այս օրերին տեղի ունեցավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի այցն Ուրուգվայ և Արգենտինա: Մենք դիտարկում ենք Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ այս գործընկերությունն ավելի լայն տեսանկյունից՝ որպես գործընկերներ, որոնց հետ կարող ենք համագործակցել բազմաթիվ ուղղություններով, այդ թվում՝ միջազգային օրակարգով: Օրինակ, Բրազիլիայի հետ համագործակցության կոնկրետ թեմաների շարքում են կայուն զարգացումը և բնապահպանական հարցերը: Ինչպես գիտեք, Բրազիլիան Բելեմում կհյուրընկալի COP-30-ը, իսկ Հայաստանն անցյալ տարի քվեարկությամբ ստացավ Երևանում COP-17-ի հյուրընկալման իրավունքը: Այսպիսով, մենք ակնկալում ենք սերտ համագործակցություն Բրազիլիայի հետ՝ թե՛ փոխայցելությունների, թե՛ համատեղ կազմակերպվող միջոցառումների միջոցով»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:

Армения заинтересована в стабильности на границе: интервью пресс-секретаря МИД Армении бразильскому “Radio Senado”
В рамках официального визита министра иностранных дел Армении в Бразилию пресс-секретарь МИД Республки Армения Ани Бадалян дала интервью радиостанции “Radio Senado”, которая вещает в более чем 100 городах Бразилии и имеет аудиторию около 2 миллионов слушателей.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение МИД, были затронуты вопросы, касающиеся соглашения по установлению мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном, демаркации границы и разблокирования региональных инфраструктур, процесса нормализации отношений с Турцией, а также двусторонние отношения с Бразилией.
“Первым компонентом мирного процесса является мирное соглашение. За последние три года состоялись обширные переговоры, встречи министров иностранных дел и лидеров двух стран, обмен предложениями по тексту. Я уверена, вы следите за развитием событий. Мы объявили о согласовании текста мирного договора. Таким образом, приняв окончательный вариант соглашения, Армения смогла заявить, что текст согласован и переговоры завершены. Конечно, возникает следующий вопрос: когда же будет подписан контракт? Если текст готов, когда наступит момент подписания? Соответственно, мы предложили Азербайджану подписать соглашение и начать консультации о месте и дате его подписания. Это видение Республики Армения”, - сказала пресс-секретарь МИД.
Касаясь заявлений о нарушениях режима прекращения огня, поступавших со стороны Азербайджана в те дни, Ани Бадалян отметила:
“Я думаю, очевидно, что Армения не намерена нарушать режим прекращения огня. Наоборот, мы заинтересованы в стабильности на границе, и наши инициативы это доказывают. Для большей предсказуемости и большей ясности мы предложили Азербайджану создать механизм расследования нарушений режима прекращения огня, а также механизм контроля и проверки вооружений”.
Говоря о сотрудничестве Армении и Бразилии, Ани Бадалян отметила, что отношения между двумя странами развиваются продуктивно.
“Между нашими странами существует динамичный политический диалог на различных уровнях. Конечно, в этом контексте нельзя не упомянуть визит министра Мирзояна, в рамках которого состоялась встреча двух министров. Могу определенно сказать, что повестка дня была весьма обширной. В основе нашего диалога лежит политический диалог, основанный на взаимном уважении, а также на демократических ценностях, которые, по нашему мнению, мы разделяем с Бразилией.
Говоря об отношениях Армении и Бразилии, хотела бы коснуться еще двух обстоятельств.
Во-первых, Бразилия является одним из ключевых партнеров в Латинской Америке, и одним из направлений внешней политики Армении является углубление отношений с этим регионом. В 2024 году состоялся визит министра иностранных дел Армении в Уругвай и Аргентину. Мы рассматриваем это партнерство со странами Латинской Америки в более широкой перспективе, как партнеров, с которыми мы можем сотрудничать по многим направлениям, включая международную повестку. Например, среди конкретных тем сотрудничества с Бразилией - устойчивое развитие и вопросы охраны окружающей среды. Как вам известно, Бразилия примет COP-30 в Белене, а Армения в прошлом году путем голосования получила право провести COP-17 в Ереване. Таким образом, мы ожидаем тесного сотрудничества с Бразилией, как посредством взаимных визитов, так и совместно организованных мероприятий”, - заключила пресс-секретарь МИД Армении.