Պուտինը «լուրջ» է անվանել Գրենլանդիան միացնելու ԱՄՆ-ի պլանները՝ նշելով, որ դա ՌԴ-ի հետ կապ չունի
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «լուրջ» է անվանել Գրենլանդիան միացնելու ԱՄՆ ծրագրերը և հայտարարել, որ սխալ է դրանք արտառոց համարելը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է՝ մարտի 27-ին ելույթ ունենալով Արկտիկական միջազգային ֆորումում։
«Բոլորը գիտեն Գրենլանդիան միացնելու ԱՄՆ-ի ծրագրերի մասին: Գիտեք, սա կարող է ինչ-որ մեկին զարմացնել միայն առաջին հայացքից: Եվ խորապես սխալ է կարծել, որ դրանք ամերիկյան նոր վարչակազմի արտառոց խոսակցություններն են: Ոչ մի նման բան», - Պուտինի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Ըստ Պուտինի՝ խոսքը գնում է «Գրենլանդիայի հետ կապված ամերիկյան կողմի լուրջ ծրագրերի մասին»։
«Այդ ծրագրերը վաղեմի պատմական արմատներ ունեն, և ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի սիստեմատիկ կերպով առաջ մղել աշխարհաքաղաքական, ռազմաքաղաքական և տնտեսական շահերն Արկտիկայում: Ինչ վերաբերում է Գրենլանդիային, ապա դա վերաբերում է երկու կոնկրետ պետության և մեզ հետ կապ չունի», - ասել է ՌԴ նախագահը։
Պուտինը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն նման ծրագրեր ուներ դեռևս 1860-ականներին։ Նույնիսկ այն ժամանակ, հիշեցրել է ՌԴ նախագահը, ամերիկյան վարչակազմը դիտարկում էր Գրենլանդիան և Իսլանդիան ԱՄՆ-ին միացնելու հնարավորությունը։
«Սակայն այդ գաղափարն այն ժամանակ չստացավ Կոնգրեսի աջակցությունը: Հիշեցնեմ, որ 1868 թվականին ամերիկյան թերթերը ծաղրում էին Ալյասկայի գնումը: Այն անվանում էին խելագարություն, «սառցե տուփ» և այն ժամանակվա ԱՄՆ նախագահ «Էնդրյու Ջոնսոնի բևեռային արջերի այգի»: Բայց Գրենլանդիայի վերաբերյալ նրա առաջարկները ձախողվեցին», - ասել է Պուտինը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել է Դանիային պատկանող կղզին վերահսկողության տակ վերցնելու մտադրության մասին։ Դանիայի և Գրենլանդիայի իշխանությունները մերժել են այդ գաղափարը:

US statements on taking over Greenland should be ‘taken seriously’, says Putin
Washington has long harbored plans to get its hands on Greenland, and the ongoing tensions around the world’s largest island should be taken seriously, Russian President Vladimir Putin has warned, according to RT news agency.
Speaking at the International Arctic Forum in Murmansk on Thursday, Putin touched upon the ongoing tensions around Greenland, a Danish semi-autonomous territory, and US President Donald Trump’s repeated promises to annex it which have been condemned by Danish authorities.
Trump invoked the topic of Greenland once again on Wednesday, claiming that US ownership of the island is needed to “properly defend a large section of this Earth” and would be universally beneficial – including for Denmark.
“We have to have the land because it’s not possible to properly defend a large section of this Earth – not just the US – without it. So we have to have it, and I think we will have it,” he said.
Trump’s statements should be taken seriously, Putin warned, pointing out that the US has been harboring plans to annex Greenland for over a century and a half already.
“Everyone knows about the US plans to annex Greenland. You know, this may surprise someone only at first glance. And it is a deep mistake to believe that this is some kind of extravagant talk of the new American administration,” Putin said, according to RT.
American plans to seize Greenland date back to 1860, but at the time they did not get Congressional support, the Russian president pointed out.
“Let me remind you that by 1868, the Alaska purchase was being ridiculed in American newspapers. It was called madness, an ‘ice box,’ and ‘the polar bear garden’ of Andrew Johnson, then-US president. And his Greenland proposals failed,” Putin said.
The US, Germany, and Denmark also came close to signing a land-swap deal in 1910, which would have resulted in Greenland being ceded to America, Putin noted. However, the agreement ultimately fell through.