Պուտինը «լուրջ» է անվանել Գրենլանդիան միացնելու ԱՄՆ-ի պլանները՝ նշելով, որ դա ՌԴ-ի հետ կապ չունի
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «լուրջ» է անվանել Գրենլանդիան միացնելու ԱՄՆ ծրագրերը և հայտարարել, որ սխալ է դրանք արտառոց համարելը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է՝ մարտի 27-ին ելույթ ունենալով Արկտիկական միջազգային ֆորումում։
«Բոլորը գիտեն Գրենլանդիան միացնելու ԱՄՆ-ի ծրագրերի մասին: Գիտեք, սա կարող է ինչ-որ մեկին զարմացնել միայն առաջին հայացքից: Եվ խորապես սխալ է կարծել, որ դրանք ամերիկյան նոր վարչակազմի արտառոց խոսակցություններն են: Ոչ մի նման բան», - Պուտինի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Ըստ Պուտինի՝ խոսքը գնում է «Գրենլանդիայի հետ կապված ամերիկյան կողմի լուրջ ծրագրերի մասին»։
«Այդ ծրագրերը վաղեմի պատմական արմատներ ունեն, և ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի սիստեմատիկ կերպով առաջ մղել աշխարհաքաղաքական, ռազմաքաղաքական և տնտեսական շահերն Արկտիկայում: Ինչ վերաբերում է Գրենլանդիային, ապա դա վերաբերում է երկու կոնկրետ պետության և մեզ հետ կապ չունի», - ասել է ՌԴ նախագահը։
Պուտինը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն նման ծրագրեր ուներ դեռևս 1860-ականներին։ Նույնիսկ այն ժամանակ, հիշեցրել է ՌԴ նախագահը, ամերիկյան վարչակազմը դիտարկում էր Գրենլանդիան և Իսլանդիան ԱՄՆ-ին միացնելու հնարավորությունը։
«Սակայն այդ գաղափարն այն ժամանակ չստացավ Կոնգրեսի աջակցությունը: Հիշեցնեմ, որ 1868 թվականին ամերիկյան թերթերը ծաղրում էին Ալյասկայի գնումը: Այն անվանում էին խելագարություն, «սառցե տուփ» և այն ժամանակվա ԱՄՆ նախագահ «Էնդրյու Ջոնսոնի բևեռային արջերի այգի»: Բայց Գրենլանդիայի վերաբերյալ նրա առաջարկները ձախողվեցին», - ասել է Պուտինը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել է Դանիային պատկանող կղզին վերահսկողության տակ վերցնելու մտադրության մասին։ Դանիայի և Գրենլանդիայի իշխանությունները մերժել են այդ գաղափարը:

Путин назвал “серьезными” планы США по присоединению Гренландии, отметив, что они не имеют никакого отношения к России
Президент России Владимир Путин назвал планы США по присоединению Гренландии “серьёзными” и заявил, что было бы неправильно считать их чем-то экстравагантным. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил 27 марта, выступая на Международном Арктическом форуме.
“Все хорошо знают о планах США по присоединению Гренландии. Вы знаете, это только на первый взгляд может кого-то удивить. И глубоко ошибочно полагать, что это какие-то экстравагантные разговоры новой американской администрации. Ничего подобного”, - агентство “Интерфакс” цитирует Путина.
По словам Путина, речь “идёт о серьезных планах с американской стороны в отношении Гренландии”.
“Эти планы имеют давние исторические корни и очевидно, что США будут и дальше на системной основе продвигать геополитические, военно-политические и экономические интересы в Арктике. Что касается Гренландии, это вопрос, который касается двух конкретных государств и к нам не имеет никакого отношения”, - заявил президент России.
Путин напомнил, что подобные планы были у США еще в 1860-х годах. Уже тогда американская администрация рассматривала возможность присоединения Гренландии и Исландии к Соединенным Штатам.
“Но эта идея не получила тогда поддержку конгресса. Напомню, что к 1868 году в американских газетах высмеивали покупку Аляски. Она называлась безумием, "ледяным ящиком" и "садом белых медведей Эндрю Джонсона", тогдашнего президента США. Но его предложения по Гренландии провалились. Но сегодня это приобретение, - я имею в виду приобретение Аляски, - наверняка, оценивается в самих США совсем иначе. Так же, как и деятельность президента Эндрю Джонсона”, - сказал Путин.
Президент США Дональд Трамп неоднократно заявлял о своем намерении взять под контроль это датский остров. Власти Дании и Гренландии отвергли эту идею.