Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սկսել խորհրդակցություններ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման վայրի և ժամկետի շուրջ
Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է խորհրդակցություններ սկսել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման վայրի և ժամանակի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք Ադրբեջանին առաջարկել ենք սկսել խորհրդակցությունները։ Իհարկե, նաև հրապարակային առաջարկությունները զուգորդվում են դիվանագիտական խողովակներով արվող առաջարկներով, և ինչ-որ աշխատանք է գնում։ Լավ ժանր չէ դիվանագիտական աշխատանքի մասին պատմելը։ Երբ այդ աշխատանքն արդյունք տա, այդ արդյունքը կտեսնեն բոլորը»,-ասաց Փաշինյանը։
Մարտի 13-ին Հայաստան և Ադրբեջան պաշտոնապես հայտարարեցին, որ հասել են վերջնական համաձայնության խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը նշեց, որ պատրաստ է Բաքվի հետ սկսել քննարկումներ պայմանագրի ստորագրման ժամկետների և վայրի վերաբերյալ։
Անմիջապես դրանից հետո միջազգային մի շարք դերակատարներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը, ԵՄ-ն, ՌԴ-ն, ՄԱԿ-ը և մի շարք պետություններ, ողջունեցին կողմերի միջև պայմանագրի տեքստի շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը՝ հույս հայտնելով, որ փաստաթուղթը կստորագրվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում։
Ադրբեջանը, սակայն, նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում համաձայնագիրը ստորագրելու համար՝ շարունակելով կեղծ պնդումներ անել Հայաստանի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ անելու անհրաժեշտության վերաբերյալ և պնդելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է լուծարվի։

Армения предложила Азербайджану начать консультации о месте и времени подписания мирного соглашения: Пашинян
Армения предложила Азербайджану начать консультации о месте и времени подписания мирного соглашения.
Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы предложили Азербайджану начать консультации. Конечно, параллельно публичным предложениям также переданы предложения по дипломатическим каналам, и определенная работа уже ведется. Говорить о дипломатической работе — не лучший жанр. Когда эта работа принесет плоды, все увидят результат», — сказал Пашинян.
13 марта Армения и Азербайджан официально заявили о достижении окончательного согласия по тексту мирного договора. МИД Армении заявил, что готов начать переговоры с Баку относительно даты и места подписания соглашения.
Сразу после этого ряд международных игроков, включая США, ЕС, Россию, ООН и ряд государств, приветствовали достигнутое между сторонами соглашение по тексту договора, выразив надежду, что документ будет подписан как можно скорее.
Однако Азербайджан выдвигает новые предварительные условия для подписания соглашения, продолжая делать ложные заявления о необходимости внесения поправок в Конституцию Армении и настаивая на роспуске Минской группы ОБСЕ.