Armenia proposes consultations with Azerbaijan on venue and timing of peace agreement signing – PM
Armenia proposes consultations with Azerbaijan on venue and timing of peace agreement signing  – PM
Armenia has proposed to Azerbaijan to begin consultations on the venue and timing of signing the peace agreement.
“We have proposed to Azerbaijan to start consultations. Of course, public proposals are also accompanied by those made through diplomatic channels, and some work is being done. It is not appropriate to discuss diplomatic efforts. When that work yields results, everyone will see it,” Pashinyan said during a parliamentary Q&A session with Cabinet members.
The governments of Armenia and Azerbaijan announced on March 13 that the negotiations around the peace treaty terms have been successfully concluded. The Armenian government has expressed readiness to start discussions with Azerbaijan around the date and location of signing the agreement.
A number of international actors, including the US, the EU, Russia, the UN, and several states, have welcomed the agreement reached between the parties on the text of the treaty, expressing hope for the swift signing of the document.
However, Azerbaijan is putting forward new preconditions for signing the agreement, continuing to make false claims about the need to amend the Armenian Constitution and insisting that the OSCE Minsk Group should be dissolved.