Հայաստանի և Իրանի ԱԳՆ-ների մամուլի խոսնակները քննարկել են ապատեղեկատվության դեմ պայքարը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային ընթացիկ զարգացումները
Իրանի ԱԳՆ նախարարի Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում մարտի 25-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում կայացել է Հայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների մամուլի խոսնակներ Անի Բադալյանի և Էսմայիլ Բաղայեի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են ռազմավարական հաղորդակցության ոլորտում երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև համագործակցության հարցեր:
Ընդգծվել է Հայաստանի և Իրանի միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը համահունչ երկու ԱԳՆ-ների մամուլի ծառայությունների միջև ակտիվ փոխգործակցության հետագա զարգացման և նախաձեռնությունների կյանքի կոչման հարցում առկա պատրաստակամությունը: Մտքեր են փոխանակվել ԶԼՄ-ների միջև համագործակցության և լրագրողների փոխայցելությունների ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների շուրջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Անի Բադալյանը և Էսմայիլ Բաղայեն քննարկել են ապատեղեկատվության դեմ պայքարի արդյունավետ մեխանիզմների կիրառման կարևորությունը՝ հաշվի առնելով նաև տարածաշրջանային ընթացիկ զարգացումները:
Նկատի ունենալով տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեմայի շուրջ հանրային մեծ ուշադրությունը՝ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և ընդգծել դրա հիմքում ընկած առանցքային սկզբունքների անվերապահ հարգման առնչությամբ շարունակական հանրային հաղորդակցության կարևորությունը:

Пресс-секретари МИД Армении и Ирана обсудили вопросы сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами двух стран
В рамках официального визита министра иностранных дел Ирана в Армению в МИД Армении 25 марта состоялась встреча пресс-секретарей министерств иностранных дел Армении и Ирана Ани Бадалян и Эсмаила Багаи.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили вопросы сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами двух стран в сфере стратегической коммуникации.
Они подчеркнули готовность к дальнейшему развитию активного взаимодействия между пресс-службами двух министерств и реализации инициатив, соответствующих высокому уровню политического диалога между Арменией и Ираном. Состоялся обмен мнениями о возможностях сотрудничества между средствами массовой информации и реализации программ взаимных визитов журналистов.
Ани Бадалян и Эсмаил Багаи затронули важность применения эффективных механизмов противодействия дезинформации, учитывая также текущие региональные события.
Учитывая значительное общественное внимание к теме разблокировки региональных коммуникаций, собеседники коснулись проекта «Перекресток мира», разработанного правительством Армении, и подчеркнули важность непрерывной общественной коммуникации относительно безусловного соблюдения ключевых принципов, лежащих в основе этой инициативы.