Ռուսական ուժերի հրթիռակոծության հետևանքով Սումի քաղաքում շուրջ 100 մարդ է վիրավորվել
Ուկրաինայի Սումի քաղաքի հրթիռակոծության հետևանքով վիրավորների թիվը հասել է 99-ի, որոնց թվում կա 23 երեխա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ն՝ վկայակոչելով տեղի իշխանություններին։
«Վերջին տեղեկությունների համաձայն՝ տուժել է 99 մարդ՝ 76 մեծահասակ և 23 երեխա», - հայտնել են Սումիի քաղաքապետարանից։
Հարվածի հետևանքների վերացման աշխատանքները դեռ շարունակվում են։
Ռուսական կողմը չի մեկնաբանել Սումիի վրա հարձակումը։
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը հայտնել են, որ ռուսաստանցի զինվորականները լույս մարտի 25-ի գիշերն Ուկրաինայի վրա են արձակել 139 «Շահեդ» տիպի հարձակողական անօդաչու թռչող սարք, որոնցից 78-ը խոցվել են, իսկ 34-ը չեն հասել իրենց թիրախներին։
Հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ հարձակումից տուժել են Կիևի, Խարկովի, Սումիի, Պոլտավայի, Կիրովոգրադի, Չերկասիի և Օդեսայի շրջանները:
Ուկրաինայի Արտակարգ իրավիճակների պետական ​​ծառայությունը հայտնել է, որ Կիևի մարզում՝ Ֆաստովի և Բորիսպիլի շրջաններում, ԱԹՍ-ների բեկորների ընկնելու հետևանքով պահեստներում բռնկված հրդեհները մարվել են, տուժածներ չկան։ Հաղորդվում է նաև, որ որ ԱԹՍ-ների զանգվածային հարվածների է ենթարկվել Խարկովի մարզի Իզյում քաղաքը։
Բացի այդ, Արտակարգ իրավիճակների պետական ​​ծառայության հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ մեկ ժամվա ընթացքում ռուսական 14 ԱԹՍ-ներ հարվածել են քաղաքացիական մի ձեռնարկության՝ պատճառ դառնալով շենքերի ավերածության և լայնածավալ հրդեհի։ Նախնական տեղեկություններով՝ զոհեր և վիրավորներ չկան։
Իր հերթին, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը մարտի 25-ի առավոտյան հայտնել է, որ ռուսական հակաօդային պաշտպանությունը գիշերը խոցել է հինգ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք, բոլորը՝ Ղրիմում։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին հաղորդվել ուկրաինական հարվածներից ռուսական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների զոհվելու և վիրավորվելու մասին։ Զոհերի շարքում են «Իզվեստիա»-ի թղթակից Ալեքսանդր Ֆեդորչակը և «Զվեզդա» հեռուստաալիքի օպերատոր Անդրեյ Պանովն ու նկարահանող խմբի վարորդ Ալեքսանդր Սիրկելին, որոնք զոհվել են Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունում Ուկրաինայի զինված ուժերի գնդակոծության հետևանքով։ Իսկ ՏԱՍՍ-ի թղթակից Միխայիլ Սկուրատովը բեկորային վնասվածքներ է ստացել Կուրսկի մարզի Սուջայի շրջանում խմբագրության առաջադրանքը կատարելիս։