ԱԺ հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ հավանություն տվեց ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին նախագծին
Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց և հաստատեց «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նիստի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը տեղեկացրեց, որ նախագիծը որոշ խմբագրական փոփոխությունների է ենթարկվել։ Մասնավորապես, նախաբանից հանվել է «Հայաստանի Հանրապետությունը՝ արտահայտելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի միասնական կամքը» հատվածը։
Փոփոխված ձևակերպման համաձայն՝ օրենքը շարադրվում է հետևյալ կերպ.
«Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»։
Նախագիծն ընդունվեց հանձնաժողովի կողմից և կքննարկվի ԱԺ առաջիկա լիագումար նիստում։
Ազգային ժողովը փետրվարի 11-ից սկսել էր Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագծի քննարկումները։ Նախագիծը ներկայացրել է «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը՝ սահմանված ժամկետում հավաքելով ԱԺ-ին օրենսդրական նախաձեռնություն ներկայացնելու համար անհրաժեշտ ստորագրությունները։ Նախաձեռնությանը հաջողվել էր հավաքել 60 հազար ստորագրություն՝ անհրաժեշտ 50 հազարի փոխարեն։ Հունվարի 9-ին օրինագիծը քննարկվել և հավանության էր արժանացել ՀՀ կառավարության նիստում, որից հետո ուղարկվել էր խորհրդարանի քննարկմանը։
Ազգային ժողովը փետրվարի 12-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունել էր «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։

Комиссия Национального собрания во втором чтении одобрила проект о начале процесса вступления Армении в ЕС
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по вопросам европейской интеграции на внеочередном заседании обсудила и одобрила во втором чтении проект закона «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз».
Как сообщает Арменпресс, в ходе заседания председатель комиссии Арман Егоян сообщил, что проект претерпел некоторые редакционные изменения. В частности, из преамбулы был удален раздел «Республика Армения, выражая единую волю народа Республики Армения».
В измененной редакции закон звучит следующим образом:
«Республика Армения с целью развития демократических институтов, повышения благосостояния общества, укрепления безопасности, устойчивости и верховенства закона страны объявляет о начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз».
Проект принят комиссией и будет обсуждаться на предстоящем пленарном заседании Национального собрания.
11 февраля Национальное Собрание начало обсуждение законопроекта о начале процесса вступления Армении в Евросоюз. Проект представила гражданская инициатива Evrovote, собрав необходимые подписи для внесения законодательной инициативы в Национальное собрание в указанный срок.
Инициативе удалось собрать 60 тысяч подписей вместо необходимых 50 тысяч. 9 января законопроект был обсужден и одобрен на заседании правительства РА, после чего был направлен на рассмотрение парламента.
На заседании 12 февраля Национальное Собрание приняло в первом чтении проект закона "О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз".