Թրամփը սպառնում է ազատազրկել Tesla-ն սաբոտաժի ենթարկողներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խիստ նախազգուշացում է արել Իլոն Մասկի Tesla մեքենաների վրա դիվերսիա կատարողներին: Նա նշել է, որ իշխանությունները փնտրում են նրանց, ինչպես նաև այդ դիվերսիաները ֆինանսավորողներին՝ հավելելով, որ նրանք երկար ժամանակով կբանտարկվեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Truth Social-ում հրապարակված գրառման մեջ նշել է Թրամփը։
«Մարդիկ, որոնք կբռնվեն Tesla-ի վրա դիվերսիա կատարելիս, մեծ հավանականությամբ կազատազրկվեն մինչև քսան տարով, և դա վերաբերում է  նաև ֆինանսավորողներին: Մենք փնտրում ենք ձեզ», - գրել է նա։
Մինչ այդ ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Փեմ Բոնդին հայտարարել էր, որ Իլոն Մասկի Tesla էլեկտրական մեքենաներ արտադրող ձեռնարկության դեմ վանդալիզմի մեջ մեղադրվող երեք կասկածյալներին կարող է սպառնալ մինչև 20 տարվա ազատազրկում։
Բոնդին Tesla-ի մեքենաներին, ներկայացուցչություններին և լիցքավորման կայաններին հասցված մեծ վնասը որակել է որպես ներքին ահաբեկչություն:
ԱՄՆ-ում Tesla-ի ներկայացուցչությունների դեմ բողոքի ակցիաներ են տեղի ունեցել, բացի այդ, կատարվել են կանխամտածված վանդալիզմի և հրկիզման գործողություններ, որոնց պատճառը Թրամփի վարչակազմում Մասկի ազդեցությունն է:

Трамп грозит посадить в тюрьму тех, кто саботирует Tesla
Президент США Дональд Трамп сделал строгое предупреждение тем, кто саботировал автомобили Tesla Илона Маска. Он заявил, что власти разыскивают их, а также тех, кто финансирует эти диверсии, добавив, что они будут заключены в тюрьму на длительный срок.
Как передает Арменпресс, об этом Трамп написал в Truth Social.
«Люди, уличенные в саботаже Tesla, по всей вероятности, будут заключены в тюрьму на срок до двадцати лет, включая их финансирующих. Мы ищем вас», — написал он.
До этого генеральный прокурор США Пэм Бонди заявила, что троим подозреваемым по обвинению в вандализме против производителя электромобилей Tesla Илона Маска, может грозить до 20 лет тюремного заключения.
Бонди квалифицировала значительный ущерб, нанесенный автомобилям, дилерским центрам и зарядным станциям Tesla, как внутренний терроризм.
В США прошли протесты против дилерских центров Tesla, а также преднамеренные акты вандализма и поджогов, и все это объясняется влиянием Маска в администрации Трампа.