Ռասմուսենը չի կարծում, թե հայ-ադրբեջանական սահմանից ԵՄ դիտորդական առաքելության հնարավոր հեռացումը բացասական հետևանքների կհանգեցնի
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը չի կարծում, թե Հայաստանում գործունեություն ծավալող Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության հնարավոր հեռացումը հայ-ադրբեջանական սահմանից բացասական հետևանքների կհանգեցնի, քանի որ սահմանային խախտումները կարելի է վերահսկել նաև այլ մեխանիզմներով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն այսպիսի տեսակետ է արտահայտել Իջևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Անդրադառնալով հարցին, թե հայ-ադրբեջանական սահմանից ԵՄ դիտորդների հնարավոր հեռացումն արդյոք բացասական հետևանքների չի՞ հանգեցնի՝ Ռասմուսենն ասել է.
«Ես այդպես չեմ կարծում, որովհետև, երբ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի, դա կնշանակի փոխվստահություն երկու երկրների միջև, իսկ սահմանը վերահսկելու համար հետագայում կարող են օգտագործվել նաև այլ մեխանիզմներ»։
Խոսելով Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հակաքարոզչության մասին՝ Ռասմուսենը վստահեցրել է, որ դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները բնավ լրտեսներ չեն, քանի որ նրանք չեզոք են, զինված չեն և ընդամենը դիտում են, թե ինչ է կատարվում սահմանին։
«Ես լավ տեղյակ եմ, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքում Ադրբեջանի պահանջն է եղել հենց ԵՄ դիտորդներին սահմանային հատվածներից հեռացնելը, բայց ես համոզված եմ, որ այդ հարցը կարելի է լուծել շատ իրատեսական ձևով և գիտեմ, որ Հայաստանի կառավարությունն, ըստ էության, ընդունել է այդ խնդիրը լուծելու տարբերակը»,-նշել է Ռասմուսենը՝ հիշեցնելով, որ ԵՄ-ն 2 տարով երկարաձգել է իր առաքելության մանդատի ժամկետը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են խաղաղության համաձայնագրի շուրջ համաձայնության հասնելու և այդ հարցով բանակցությունների ավարտի մասին։ Համաձայնագրի կետերից մեկը վերաբերում է հայ-ադրբեջանական սահմանին երկու կողմից երրորդ երկրների ուժերի տեղակայումը բացառելուն։ Հայ-ադրբեջանական սահմանին հայկական կողմից 2023 թվականից տեղակայվել է Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։

Расмуссен не считает, что возможный вывод миссии наблюдателей ЕС с армяно-азербайджанской границы приведет к негативным последствиям
Бывший генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен не считает, что возможный вывод действующей в Армении наблюдательной миссии Евросоюза с армяно-азербайджанской границы приведет к негативным последствиям, поскольку пограничные нарушения могут контролироваться и другими механизмами.
Как сообщает Арменпресс, такую ​​точку зрения Андерс Фог Расмуссен высказал на состоявшейся в Иджеване пресс-конференции.
Обращаясь к вопросу, не приведет ли возможный вывод наблюдателей ЕС с армяно-азербайджанской границы к негативным последствиям, Расмуссен сказал:
«Я так не думаю, потому что когда мирное соглашение с Азербайджаном будет подписано, это будет означать взаимное доверие между двумя странами, и для контроля границы в будущем могут быть использованы другие механизмы».
Говоря о проводимой Азербайджаном против наблюдательной миссии Евросоюза в Армении негативной пропаганде, Расмуссен заверил, что представители наблюдательной миссии вовсе не являются шпионами, поскольку они нейтральны, не вооружены и просто наблюдают за происходящим на границе.
«Я прекрасно знаю, что в ходе переговоров по мирному соглашению с Арменией Азербайджан потребовал удалить наблюдателей ЕС из приграничных районов, но я убежден, что этот вопрос может быть решен очень реалистичным образом, и я знаю, что правительство Армении фактически приняло вариант решения этого вопроса», - сказал Расмуссен, напомнив, что ЕС продлил мандат миссии на 2 года.
13 марта Армения и Азербайджан заявили, что достигли согласия по тексту мирного соглашения и завершили переговоры по этому вопросу. В одном из пунктов соглашения говорится об исключении размещения сил третьих стран по обе стороны армяно-азербайджанской границы. С 2023 года на армянской стороне  армяно-азербайджанской границы дислоцируется гражданская наблюдательная миссия Евросоюза.