Եվրահանձնաժողովը մեկ միլիարդ եվրո է հատկացրել Ուկրաինային G7-ի վարկի շրջանակներում
Եվրահանձնաժողովը լրացուցիչ 1 միլիարդ եվրո է հատկացրել Ուկրաինային Մեծ յոթնյակի (G7) վարկի շրջանակներում, որը մարվելու է ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացվող եկամուտներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարություն է տարածել Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը։
«Այսօր Եվրոպական հանձնաժողովը 1 միլիարդ եվրոյի չափով մակրոֆինանսական օգնության լրացուցիչ մասնաբաժին է հատկացրել Ուկրաինային, որը մարվելու է ԵՄ-ում ռուսական սառեցված պետական ​​ակտիվների եկամուտներից ստացվող միջոցների հաշվին», - ասվում է փաստաթղթում։
Նշվում է, որ Բրյուսելի կողմից Կիևին այս տարվա սկզբից հատկացված ընդհանուր վարկն, այսպիսով, կազմում է 4 միլիարդ եվրո։ Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ-ն ավելի վաղ պարտավորվել էր Ուկրաինային տրամադրել մոտավորապես 18 միլիարդ եվրոյի վարկեր, որոնք պետք է մարվեն ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտներից՝ G7-ի կողմից համաձայնեցված 45 միլիարդ եվրո վարկի շրջանակներում:
2024 թ. փետրվարին Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողություններից հետո ԵՄ-ն և G7-ի երկրները սառեցրել են Մոսկվայի արժութային պահուստների գրեթե կեսը՝ մոտավորապես 300 միլիարդ եվրո։ Ըստ «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության տվյալների՝ ավելի քան 200 միլիարդ եվրո գտնվում է ԵՄ-ում, հիմնականում բելգիական Euroclear-ի հաշիվներում, որը աշխարհի խոշորագույն հաշվարկաքլիրինգային համակարգերից մեկն է:
ՌԴ-ում բազմիցս հայտարարել են, որ Մոսկվան կպատասխանի Արևմուտքի կողմից սառեցված ռուսական ակտիվների բռնագրավմանը։

Европейская комиссия выделила Украине миллиард евро в рамках кредита G7
Еврокомиссия выделила Украине дополнительно 1 млрд евро в рамках кредита G7, который будет погашен за счет средств от замороженных российских активов. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении пресс-службы Еврокомиссии.
“Сегодня Европейская комиссия выделила Украине дополнительный транш в размере 1 миллиарда евро кредита макрофинансовой помощи, который будет погашен за счет средств от доходов от иммобилизованных российских государственных активов в ЕС”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что общий размер кредита, предоставленного Брюсселем Киеву с начала текущего года, уже составляет 4 млрд евро. Ранее ЕС обязался предоставить Украине в общей сложности около 18 млрд евро в виде кредитов, которые будут погашены за счет доходов от российских активов, в рамках кредита в размере 45 млрд евро, согласованного странами G7.
После начала военных действий России на Украине в феврале 2024 года страны ЕС и G7 заморозили почти половину валютных резервов Москвы - около 300 миллиардов евро. По данным РИА Новости, в ЕС находится более 200 млрд евро, в основном на счетах бельгийской Euroclear - одной из крупнейших в мире расчетно-клиринговых систем.
В России неоднократно заявляли, что Москва ответит на конфискацию Западом замороженных российских активов.