Թրամփն ու Զելենսկին հեռախոսազրույց են ունեցել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Ուկրաինայի ղեկավար Վլադիմիր Զելենսկու հետ «շատ լավ» հեռախոսազրույց ունենալու մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ամերիկացի առաջնորդը հայտնել է X սոցիալական ցանցում կատարած գրառմամբ:
Նա նշել է, որ զրույցը տևել է մոտ մեկ ժամ և նվիրված է եղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Թրամփի նախօրեի հեռախոսազրույցի մանրամասներին: Դոնալդ Թրամփն արդյունավետ էր համարել նաև ռուս գործընկերոջ հետ բանակցությունները:
Այդ կապակցությամբ Թրամփը նշել է. «Պայմանավորվեցինք անհապաղ դադարեցնել գրոհները էներգետիկ ենթակառուցվածքների նկատմամբ՝ գիտակցելով, որ պետք է աշխատենք արագ՝ հասնելու ամբողջական զինադադարի և վերջ տալու Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև այս սարսափելի պատերազմին»:

Состоялся телефонный разговор президентов США и Украины
Президент США Дональд Трамп сообщил, что у него был «очень хороший» телефонный разговор с президентом Украины Владимиром Зеленским. Как сообщает Арменпресс, об этом американский лидер написал в социальной сети X.
Он отметил, что беседа длилась около часа и была посвящена деталям телефонного разговора Трампа с президентом РФ Владимиром Путиным накануне. Дональд Трамп также назвал переговоры с российским коллегой продуктивными.
В этой связи Трамп отметил: «Мы договорились немедленно прекратить атаки на объекты энергетической инфраструктуры, осознавая, что нам необходимо действовать быстро, чтобы добиться полного прекращения огня и положить конец этой ужасной войне между Россией и Украиной».