ՀՀ և Բրազիլիայի ԱԳ նախարարները հանգամանալից քննարկել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հարցերը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում առանձնազրույց է ունեցել Բրազիլիայի ԱԳ նախարար Մաուրո Վիեյրայի, ինչից հետո նախարարները քննարկումը շարունակել են ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանը և Մաուրո Վիեյրան հանգամանալից քննարկել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը, քաղաքական երկխոսության խորացմանն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը միտված բոլոր հարցերն ու նախաձեռնությունները:
Հայաստանի և Բրազիլիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել համագործակցության ընդլայնման կոնկրետ հնարավորությունների շուրջ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, առևտուրը, կրթությունը, նորարարությունները, բարձր տեխնոլոգիաներն ու էներգետիկան: Երկուստեք ընդգծվել է ներդրումների և գործարար կապերի խթանման ուղղությամբ լրացուցիչ համատեղ ջանքերի գործադրման հարցում մեծ պատրաստակամությունը: Նախանշվել են առաջիկա անելիքները՝ երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների և գործակալությունների մասնակցությամբ:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարները մտքեր են փոխանակել միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ՝ անդրադարձ կատարելով տարբեր հարթակներում արդեն իսկ ձևավորված ակտիվ փոխգործակցության հարցերի:
Տարածաշրջանային թեմաների համատեքստում նախարար Միրզոյանը մանրամասն ներկայացրել է Հարավային Կովկասում խաղաղության կառուցման ՀՀ տեսլականը, այդ նպատակով գործադրված ջանքերը, այդ թվում՝ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի մշակման, համաձայնեցման ուղղությամբ: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է համաձայնեցված տեքստով համաձայնագրի ստորագրմանը, ինչը լավ հիմք կարող է հանդիսանալ տարածաշրջանում կայունության և համապարփակ խաղաղության համար:

On the sidelines of his official visit to the Federative Republic of Brazil, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a private meeting with Brazilian Foreign Minister Mauro Vieira. The ministers then continued their discussion in an expanded format, with delegations from both countries participating.
According to Armenia's Foreign Ministry, the two foreign ministers thoroughly discussed various issues and initiatives aimed at expanding the bilateral agenda, deepening political dialogue, and developing cooperation in areas of mutual interest.
The Foreign Ministers of Armenia and Brazil exchanged views on specific opportunities to expand cooperation in areas such as the economy, trade, education, innovation, high technologies, and energy. Both sides emphasized their strong willingness to make joint efforts to promote investment and business ties. Future activities were outlined, with participation from relevant departments and agencies of both countries.
According to the source, the ministers also exchanged views on issues of the international agenda, highlighting their active cooperation on various platforms.
Regarding regional matters, Minister Mirzoyan presented Armenia's vision for building peace in the South Caucasus, the efforts made toward this goal, including the development and coordination of a draft peace agreement.
Minister Mirzoyan emphasized that Armenia is ready to sign a peace agreement with an agreed text, which could serve as a solid foundation for stability and comprehensive peace in the region.