Վան Ին խոսել է Ուկրաինայի կարգավորման գործընթացի մասին
Ուկրաինայում խաղաղ գործընթացը չպետք է պարտադրվի երրորդ երկրի կամ երկրների կողմից և չի կարող ծառայել որևէ երկրի շահերին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին։
Նա հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական ​​խորհրդական Էմանուել Բոնոմի հետ, որի ընթացքում կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են ուկրաինական ճգնաժամը։
«Չինաստանն ի սկզբանե հանդես է եկել երկխոսության և բանակցությունների միջոցով ճգնաժամի լուծման օգտին և ողջունում է հրադադարի տանող բոլոր ջանքերը, ինչը անհրաժեշտ քայլ է խաղաղության հասնելու համար: Միևնույն ժամանակ այս գործընթացը չպետք է պարտադրվի երրորդ երկրի կամ երկրների կողմից և չի կարող ծառայել որևէ երկրի շահերին»,- ասել է Վան Ին։
Նա ընդգծել է, որ Չինաստանն աջակցում է արդար, երկարաժամկետ և պարտավորեցնող խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը, որն ընդունելի կլինի հակամարտության բոլոր կողմերի համար։
«Մենք կարծում ենք, որ բոլոր ներգրավված կողմերը և շահագրգիռ երկրները պետք է մասնակցեն խաղաղ բանակցություններին»,- ասել է նախարարը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ Չինաստանը պատրաստ է շարունակաբար ջանքեր գործադրել խաղաղության հասնելու համար բոլոր կողմերի, այդ թվում՝ Եվրոպայի հետ։

Глава МИД Китая высказался о процессе урегулирования российско-украинского конфликта
Процесс мирного урегулирования российско-украинского конфликта не должен навязываться третьими сторонами и не может служить интересам какой-то одной страны. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил министр иностранных дел Китая Ван И.
Как сообщило министерство иностранных дел Китая, во вторник Ван И провел телефонный разговор с дипломатическим советником президента Франции Эммануэлем Бонном, в ходе которого стороны обсудили, в том числе украинский кризис.
"Китай с самого начала выступал за разрешение кризиса путем диалога и переговоров, приветствует все усилия, ведущие к остановке огня, это необходимый шаг по достижению мира. В то же время этот процесс должен учитывать пожелания заинтересованных сторон, не должен навязываться третьими сторонами и не может служить интересам какой-то одной страны", - сказал Ван И.
Он подчеркнул, что "Китай поддерживает заключение справедливого, долгосрочного и обязательного к исполнению мирного соглашения, которое будет принято всеми сторонами конфликта".
"Считаем, что все вовлеченные стороны и заинтересованные страны должны своевременно принять участие в мирных переговорах", - сказал министр.
При этом он отметил, что Китай готов продолжать прикладывать усилия к достижению мира со всеми сторонами, включая Европу.