Խորվաթիան Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը համարում է Հարավային Կովկասում կայունության նշանակալի քայլ
Խորվաթիան ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը, այն համարելով Հարավային Կովկասում կայունության և հաշտեցման նշանակալի քայլ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Խորվաթիայի ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառման մեջ:
«Մենք ողջունում ենք երկու կողմերին երկխոսության և խաղաղ կարգավորման իրենց հանձնառության համար, որը ճանապարհ է հարթում ընդլայնված համագործակցության, տարածաշրջանային անվտանգության և երկարաժամկետ բարգավաճման համար»,-նշված է գրառման մեջ:
Խորվաթիայի ԱԳ նախարարությունը նաև հավելել է, որ որպես միջազգային իրավունքի և հակամարտությունների դիվանագիտական ​​ճանապարհով լուծման ուժեղ ջատագով՝ Խորվաթիան հավատարիմ է մնում՝ աջակցելու բոլոր ջանքերին, որոնք նպաստում են արդար և տևական խաղաղությանը:

Хорватия считает мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном важным шагом на пути к стабильности на Южном Кавказе
Хорватия приветствовала завершение переговоров по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном, считая это важным шагом на пути к стабильности и примирению на Южном Кавказе.
«Мы приветствуем приверженность обеих сторон диалогу и мирному урегулированию, которое прокладывает путь к укреплению сотрудничества, региональной безопасности и долгосрочному процветанию», — говорится в заявлении.
Министерство иностранных дел Хорватии также добавило, что, будучи решительным сторонником международного права и дипломатического урегулирования конфликтов, Хорватия остается приверженной поддержке всех усилий, которые способствуют справедливому и прочному миру.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении окончательного соглашения по тексту проекта мирного соглашения. МИД Армении заявил, что готов начать переговоры с Баку о сроках и месте подписания соглашения. Многие страны уже приветствовали согласование текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и выразили надежду, что оно будет подписано как можно скорее.