Պուտինը հանդիպում է ունեցել Թրամփի հատուկ պատվիրակ Ուիթքոֆի հետ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 13-ի ուշ երեկոյան ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվեն Ուիթքոֆին, որի միջոցով տեղեկատվություն է փոխանցել Միացյալ Նահանգների ղեկավար Դոնալդ Թրամփին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Երեկ ուշ երեկոյան արդեն նրան (Ուիթքոֆին) ընդունել է նախագահ Պուտինը, ռուսական կողմին տրամադրվել է լրացուցիչ տեղեկատվություն: Ուիթքոֆի միջոցով Պուտինը տեղեկատվություն և լրացուցիչ ազդանշաններ է փոխանցել նախագահ Թրամփին», - ասել է Պեսկովը։
Պուտինի և Ուիթքոֆի զրույցի թեմաները Կրեմլի ներկայացուցիչը չի հայտնել։ Ավելի վաղ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտնել էր, որ ԱՄՆ ղեկավարի հատուկ պատվիրակը մեկնում է Մոսկվա՝ քննարկելու ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցը։
Ուիթքոֆը, որն ավելի վաղ մասնակցել է փետրվարի 18-ին Էր Ռիադում ռուսական պատվիրակության, իսկ մարտի 11-ին՝ ուկրաինական պատվիրակության հետ Ջիդդայում կայացած բանակցություններին, Մոսկվա էր ժամանել մարտի 13-ի ցերեկը։ Ըստ ՏԱՍՍ-ի աղբյուրի՝ նա ՌԴ մայրաքաղաքից մեկնել է մարտի 14-ին, Մոսկվայի ժամանակով ժամը մոտավորապես 11։00-ին:

Путин 13 марта принял спецпосланника Трампа Уиткоффа
Поздним вечером 13 марта президент России Владимир Путин принял спецпосланника президента США Стивена Уиткоффа, с которым передал информацию президенту США Дональду Трампу. Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Вчера поздно вечером он (Уиткофф) был принят президентом Путиным, была предоставлена российской стороне дополнительная информация. Через Уиткоффа Путин передал информацию и дополнительные сигналы для президента Трампа”, - сообщил Песков.
Представитель Кремля не стал раскрывать темы разговора Путина и Виткова. Ранее пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт сообщила, что спецпредставитель президента США едет в Москву для обсуждения вопросов урегулирования российско-украинского конфликта.
Уиткофф, ранее участвовавший в переговорах с российской делегацией в Эр-Рияде 18 февраля и с украинской делегацией в Джидде 11 марта, прибыл в Москву во второй половине дня 13 марта. По данным источника ТАСС, он покинул российскую столицу 14 марта примерно в 11:00 по московскому времени.