Պուտինը հանդիպում է ունեցել Թրամփի հատուկ պատվիրակ Ուիթքոֆի հետ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 13-ի ուշ երեկոյան ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվեն Ուիթքոֆին, որի միջոցով տեղեկատվություն է փոխանցել Միացյալ Նահանգների ղեկավար Դոնալդ Թրամփին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Երեկ ուշ երեկոյան արդեն նրան (Ուիթքոֆին) ընդունել է նախագահ Պուտինը, ռուսական կողմին տրամադրվել է լրացուցիչ տեղեկատվություն: Ուիթքոֆի միջոցով Պուտինը տեղեկատվություն և լրացուցիչ ազդանշաններ է փոխանցել նախագահ Թրամփին», - ասել է Պեսկովը։
Պուտինի և Ուիթքոֆի զրույցի թեմաները Կրեմլի ներկայացուցիչը չի հայտնել։ Ավելի վաղ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտնել էր, որ ԱՄՆ ղեկավարի հատուկ պատվիրակը մեկնում է Մոսկվա՝ քննարկելու ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցը։
Ուիթքոֆը, որն ավելի վաղ մասնակցել է փետրվարի 18-ին Էր Ռիադում ռուսական պատվիրակության, իսկ մարտի 11-ին՝ ուկրաինական պատվիրակության հետ Ջիդդայում կայացած բանակցություններին, Մոսկվա էր ժամանել մարտի 13-ի ցերեկը։ Ըստ ՏԱՍՍ-ի աղբյուրի՝ նա ՌԴ մայրաքաղաքից մեկնել է մարտի 14-ին, Մոսկվայի ժամանակով ժամը մոտավորապես 11։00-ին:

Putin met with Trump envoy – Kremlin
Witkoff arrived in the Russian capital to deliver detailed information on the results of this week’s US-Ukraine talks in Saudi Arabia, during which Ukraine agreed to a proposed 30-day ceasefire with Russia.
On Thursday, media reports suggested that Witkoff had personally traveled to Moscow to deliver the details of the proposal to top Russian government officials, who have yet to issue a formal response.
Speaking to journalists on Friday, Peskov confirmed Witkoff’s visit, stating that the US representative had met with Putin to deliver “additional details” to the Russian leader. Putin also gave the envoy “information and additional signals for President Trump,” RT quoted Peskov as saying.
During a press conference on Thursday, Putin stated that Russia “absolutely supports” the idea of resolving the Ukraine conflict through peaceful means and is ready to discuss Trump’s ceasefire proposal. The Russian president suggested that dialogue could include a personal conversation with the US leader.
However, he stressed that all the details of a ceasefire must first be clarified, noting that Moscow is not interested in a short-term solution and instead wants to reach a lasting resolution of the conflict.