Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար միմյանց համար պետք է բացեն կոմունիկացիաները. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից փոխադարձաբար միմյանց համար կոմունիկացիաները բացելու անհրաժեշտությունը, այսինքն՝ Հայաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ Հայաստանի տարածքով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Ակոս» պարբերականը՝ վարչապետն այս մասին խոսել է Թուրքիայից Հայաստան այցելած լրագրողների հետ զրույցում:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 9–ի հայտարարության և, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ հարցին՝ վարչապետը նախ ընդգծել է, որ Հայաստանի համար անհասկանալի և անընդունելի է «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը: «Նախ, որովհետև Հայաստանն այդ արտահայտության հետ որևէ առնչություն չունի, և, երբ նման արտահայտություն է օգտագործվում, Հայաստանի Հանրապետությունում դա ընկալվում է որպես տարածքային նկրտում Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ», - ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը հիշեցրել է այդ թեմայով վերջերս հրապարակված իր հոդվածը, որի հիմնական իմաստն այն էր, որ Հայաստանը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման կողմնակից է: Եվ առաջին հերթին Հայաստանն է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման կողմնակիցը, որովհետև իրականում շրջափակման մեջ է:
«Ոչ մի ուրիշ երկիր տարածաշրջանում շրջափակման մեջ չէ։ Մենք 4 սահման ունենք, որից երկուսն ամբողջությամբ փակ է։ Եվ այս փաստն ինքնին ցույց է տալիս, թե ինչքանով մենք պետք է շահագրգռված լինենք և իրականում շահագրռված ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմամբ»,–ասել է նա:
Փաշինյանը նկատել է՝ շատ է հղում արվում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ հոդվածին։ Նա ուշադրություն է հրավիրել մի շատ կարևոր փաստի վրա. «Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում «միջանցք» արտահայտություն ընդհանրապես չկա։ Ես հասկանում եմ, որ միջանցք բառն այլ տարածաշրջաններում և միջազգային խոսույթում այլ կերպ է օգտագործվում»:
Վարչապետը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում կա «Լաչինի միջանցք» արտահայտություն, այսինքն՝ այդ տերմինը կա, հստակ գրված է, իսկ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում միջանցք արտահայտություն ընդհանրապես գոյություն չունի:
Անդրադառնալով մեկնաբանություններին, թե իբր նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ կա դրույթ, որ Հայաստանի տարածքով ուղևորների և բեռների տեղափոխման անվտանգությունը պետք է ապահովեն երրորդ երկրների ներկայացուցիչներ և ուժեր՝ Փաշինյանն արձանագրել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ նման բան ընդհանրապես չկա: Տեքստում գրված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է բեռների, տրանսպորտային միջոցների, ուղևորների երթևեկությունը, անցուդարձը: Փաշինյանը հարցրել է՝ ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորել անվտանգությունը, եթե ինքը չի ապահովելու անվտանգությունը։
Վարչապետը նաև հիշեցրել է, որ եռակողմ հայտարարության մեջ գրված է Լեռնային Ղարաբաղ, սակայն Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղ չկա: Եռակողմ հայտարարության մեջ խոսվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների վերադարձի մասին, բայց եռակողմ հայտարարությունից հետո, ընդհակառակը, փախստականների թիվը մեծացել է, և տեղի է ունեցել բռնի տեղահանում:
Անդրադառնալով հարցին, թե պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանը սեփական տարածքով ապահովել Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների կապը Նախջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ՝ Փաշինյանը պատասխանել է. «Այո, իհարկե պատրաստ է: Եվ մենք այս թեմայով շատ կոնկրետ առաջարկություն ենք արել Ադրբեջանին: Դա, մեր կարծիքով, ոչ թե ուղղակի առաջարկություն է, երկաթուղային բեռնափոխադրումների առումով խնդիրը լուծող առաջարկ: Եվ մենք հիմա սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին»:
Վարչապետն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախջևանի միջև տրանսպորտային կապ ապահովելու առանձին օրակարգ չկա: Այդ օրակարգը մտնում է ընդհանրապես տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման օրակարգի մեջ. «Դա նշանակում է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար միմյանց համար պետք է բացեն կոմունիկացիաները: Այսինքն՝ Հայաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ Հայաստանի տարածքով կոմունիկացիաները բացելու համար»:
Փաշինյանը նաև ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ օրինակ, Հայաստանի հյուսիսային շրջաններից դեպի Մեղրի, այսինքն՝ հարավային շրջան, երկաթուղային կապ չկա: Երկաթուղային կապն անցնում է միայն Ադրբեջանի, այսինքն՝ Նախջևանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքով։ «Հետևաբար մենք ասում ենք, որ, իհարկե, պատրաստ ենք ապահովել երկաթուղային կապը և ակնկալում ենք, որ նույնպիսի կապ կապահովվի նաև Հայաստանի համար, մասնավորապես՝ Երասխից Մեղրի երկաթուղային կապի համար»,–ասել է վարչապետը՝ հավելով, որ խիստ լեռնային ռելիեֆի բերումով Հայաստանի տարածքով հարավից դեպի հյուսիս երկաթուղի ունենալու դժվարություններ կան:
Նա հավելել է. «Միևնույն ժամանակ՝ մեր ընկալմամբ, սա նշանակում է նաև Ադրբեջանից երկաթուղային կապի ստեղծում Հայաստանի տարածքով դեպի Թուրքիա և հակառակ ուղղությամբ, ընդ որում՝ ավտոմոբիլային տրանսպորտի կապի ստեղծում, այդ թվում՝ Ադրբեջանից Թուրքիա և հակառակ ուղղությամբ։ Սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանն էլ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային և ավտոմոբիլային տրանսպորտով կարող է կապվել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, Ռուսաստանի հետ: Իհարկե, այս պարագայում նաև ենթադրվում է Հայաստան-Թուրքիա երկաթուղու բացում և այլն»:
Հայաստանը պատրաստ է այդ լուծումներին և հասկանալի չէ, թե ինչու Ադրբեջանը չի արձագանքում դրանց և ընդհակառակը՝ փորձ է արվում անընդհատ թեման օգտագործել էսկալացիոն տրամաբանությամբ։
«Արդյո՞ք Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է տրամադրել երկաթուղային բեռնափոխադրումների հնարավորություն արևմտյան Ադրբեջանից Հայաստանի տարածքով դեպի Նախջևան։ Այո, պատրաստ է։ Եվ ակնկալում ենք նաև, որ Ադրբեջանի տարածքով նույն հնարավորությունը կստեղծվի Հայաստանից Հայաստան երկաթուղային կապի համար։ Մենք պատրաստ ենք նաև ավտոտրանսպորտային հաղորդակցություն ապահովել»,–նշել է վարչապետը:
Նա հիշեցրել է՝ իր վերջին հոդվածում ընդգծել է, որ թեև մյուս պայմաններում, մյուս պարագաներում դեռ ենթակառուցվածքային ներդրումներ անելու անհրաժեշտություն կլինի, սակայն ներկայումս քաղաքական և իրավական որոշման պարագայում ավտոտրանսպորտային հաղորդակցություն է հնարավոր ապահովել Թուրքիայից Հայաստանի տարածքով Ադրբեջան Մարգարայի անցակետով, որտեղ ենթակառուցվածքները պատրաստ են, ճանապարհները նորմալ վիճակում են, մինչև Տեղի սահմանային կետ, որից այն կողմ արդեն Հայաստանից Ադրբեջան սահմանի հատումով Լաչին և այնտեղից Ադրբեջանի խորք։
Նա վերահաստատել է՝ Հայաստանը պատրաստ է նաև այսպիսի ավտոմոբիլային կապ ապահովել: Եվ այդ ընկալումների համախումբն է, որը հայկական կողմն անվանում է «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Ըստ Փաշինյանի՝ հատուկ է ընտրվել այդպիսի անուն այդ նախագծի համար, որ հարևան երկրներից ոչ մեկում անհարմարություն չառաջացնի այդ անունը։ Վարչապետը դա համարում է Հայաստանի կառուցողական դիրքորոշման և դիրքավորման շատ ուղիղ հիմնավորում:

Армения и Азербайджан должны взаимно открыть коммуникации друг для друга: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул необходимость взаимного открытия Арменией и Азербайджаном коммуникаций друг для друга, то есть из Армении в Армению через территорию Азербайджана и из Азербайджана в Азербайджан через территорию Армении.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на издание «Агос», об этом премьер-министр сказал в беседе с турецкими журналистами.
Коснувшись заявления от 9 ноября и вопроса так называемого Зангезурского коридора, премьер-министр подчеркнул, что словосочетание «Зангезурский коридор» непонятно и неприемлемо для Армении.
«Во-первых, потому что Армения не имеет никакого отношения к этому выражению, и когда употребляется такое выражение, в Республике Армения это воспринимается как территориальное притязание против суверенитета и территориальной целостности Армении», - сказал премьер-министр.
Пашинян напомнил о своей недавно опубликованной статье на эту тему, основной смысл которой был в том, что Армения выступает за открытие региональных коммуникаций. И именно Армения в первую очередь выступает за открытие региональных коммуникаций, потому что она фактически находится в блокаде.
«Ни одна другая страна в регионе не находится в блокаде. У нас 4 границы, две из которых полностью закрыты. И этот факт сам по себе показывает, насколько мы должны быть заинтересованы и на самом деле заинтересованы в открытии региональных коммуникаций», — сказал он.
Пашинян отметил, что делается много отсылок, в том числе на пункт 9 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Но я хочу обратить ваше внимание на очень важный факт: в пункте 9 Трехстороннего заявления от 9 ноября вообще нет упоминания о коридоре. Я понимаю, что слово «коридор» в других регионах и в международном дискурсе употребляется в ином значении, но в контексте Трехстороннего заявления от 9 ноября есть нюанс: там есть выражение «Лачинский коридор», которое в этом контексте является очень конкретным, т.е. оно написано и подписано, тогда как в пункте 9 Трехстороннего заявления от 9 ноября выражения «коридор» вообще нет.
Более того, много говорится о том, что в Трехстороннем заявлении от 9 ноября есть положение о том, что безопасность перевозки пассажиров и грузов через территорию Армении должны обеспечивать представители и силы третьих стран. В Трехстороннем заявлении от 9 ноября такого вообще нет. Более того, там написано, что Республика Армения гарантирует безопасность перемещения товаров, транспортных средств и пассажиров. Как Республика Армения может гарантировать безопасность, если сама не обеспечивает эту безопасность?» - отметил премьер-министр.
Пашинян отметил, что Трехстороннее заявление нельзя рассматривать по частям. Например, в Трехстороннем заявлении написано «Нагорный Карабах», но Азербайджан продолжительно утверждает, что Нагорного Карабаха не существует. В Трехстороннем заявлении говорится о возвращении беженцев в Нагорный Карабах и прилегающие регионы, но после Трехстороннего заявления число беженцев, наоборот, увеличилось, произошло принудительное переселение.
Отвечая на вопрос о том, готова ли Республика Армения обеспечить связь западных регионов Азербайджана с Нахичеванской Автономной Республикой через свою территорию, Пашинян ответил: да, конечно, готова.
«И мы сделали Азербайджану очень конкретное предложение по этой теме, которое, по нашему мнению, является не просто предложением, а решением проблемы железнодорожных грузоперевозок. И мы ждем ответа со стороны Азербайджана.
Однако я хочу обратить ваше внимание на то, что в целом, в том числе и в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, такой отдельной повестки обеспечения транспортной связи между западными регионами Азербайджана и Нахичеваном нет. Эта повестка включена в повестку открытия региональных коммуникаций в целом. Это означает, что Армения и Азербайджан должны взаимно открыть коммуникации друг для друга, в том числе и внутренние, то есть из Армении в Армению через территорию Азербайджана и из Азербайджана в Азербайджан через территорию Армении.
Хочу обратить ваше внимание на то, что, например, из северных регионов Армении в Мегри, то есть южный регион, нет железнодорожного сообщения, и это железнодорожное сообщение проходит только через территорию Азербайджана, то есть Нахичеванской Автономной Республики. И мы говорим, что мы, безусловно, готовы обеспечить железнодорожное сообщение и ожидаем, что аналогичное сообщение будет предоставлено и Армении, в частности, будет предоставлено железнодорожное сообщение из Ерасха в Мегри, поскольку из-за горного рельефа местности существуют трудности с проведением железной дороги с юга на север через территорию Армении.
В то же время в нашем понимании это означает также создание железнодорожного сообщения из Азербайджана в Турцию через территорию Армении и обратно, а также создание автомобильного транспортного сообщения, в том числе из Азербайджана в Турцию и обратно. Это, в свою очередь, означает, что Армения может быть связана с Исламской Республикой Иран и Россией посредством железнодорожного и автомобильного транспорта через территорию Азербайджана. Конечно, в этом случае предполагается также открытие железной дороги Армения-Турция и т.д.
Мы готовы к этим решениям. И для нас непонятно, почему Азербайджан не реагирует на эти решения, а наоборот, постоянно пытается использовать эту тему в логике эскалации. Т.е. на этот вопрос есть очень четкий ответ. Готова ли Республика Армения предоставить возможность железнодорожных грузоперевозок из западного Азербайджана в Нахичевань через территорию Армении? Да, готова. И мы также ожидаем, что такая же возможность будет создана для железнодорожного сообщения из Армении в Армению через территорию Азербайджана. Мы также готовы предоставить автомобильную транспортную коммуникацию.
Кстати, в своей последней статье я также подчеркнул, что если при других условиях, в других случаях возникнет необходимость инфраструктурных инвестиций, то прямо сейчас, в случае принятия политико-правового решения, возможно обеспечить автомобильное сообщение из Турции через территорию Армении в Азербайджан через КПП Маргара, где инфраструктура готова, дороги в нормальном состоянии, до пограничного пункта Тех, за которым уже есть пограничный переход из Армении в Азербайджан через Лачин и оттуда в глубь Азербайджана.
Т.е. все это можно сделать уже сегодня, и я публично заявлял, что мы готовы обеспечить такое автомобильное дорожное сообщение. И все это, совокупность этих восприятий мы называем «Перекрестком мира». При этом, мы специально выбрали такое название для проекта, чтобы оно не вызывало аллергии ни в одной из соседних с нами стран. И я думаю, что это самое прямое отражение нашей конструктивной позиции и нашего позиционирования», - отметил Никол Пашинян.