Թիվ 14 և 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովները գրանցել են Գյումրիում և Փարաքարում առաջադրված բոլոր քաղաքական ուժերին
Գյումրի և Փարաքար համայնքների ավագանու մարտի 30-ին կայանալիք արտահերթ ընտրությունների գրանցման գործընթացը ավարտվել է մարտի 10-ին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, Գյումրի համայնքում գրանցվել են հետևյալ կուսակցություններն ու դաշինքները՝
Հայաստանի կոմունիստական կուսակցություն,
«Իմ հզոր համայնք»,
Հայաստանի աշխատավորական սոցիալիստական կուսակցություն,
«Ապրելու երկիր» կուսակցություն
«Մեր քաղաքը դաշինք, կազմում՝  «Միացյալ Հայաստան» և «Հայրենիք» կուսակցություններ,
«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցություն,
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն,
«Մայր Հայաստան» կուսակցությունների դաշինք, կազմում՝  «Ինտելեկտուալ Հայաստան», «Իմ պայքար, իմ հայրենիք» կուսակցություններ,
«Եվրադաշինք», կազմում՝ Հայաստանի եվրոպական կուսակցություն, «Հանրապետություն», «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցություններ։
Փարաքար համայնքում գրանցվել են հետևյալ կուսակցություններն ու դաշինքը՝
«Միասնություն» կուսակցությունների դաշինք, կազմում՝ «Ապրելու երկիր» և «Հաղթանակ» կուսակցություններ,
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցություն,
«Կայունություն» կուսակցություն։
Ըստ աղբյուրի՝ առաջադրված բոլոր կուսակցություններն ու դաշինքները գրանցվել են։
Կուսակցությունների ու դաշինքների ցանկը ներկայացվել է ըստ ԸԸՀ-ներ դիմելու հերթականության։
«Գրանցված կուսակցություններին, կուսակցությունների դաշինքներին հերթական համարներ տրամադրվելու են մարտի 11-ի ԿԸՀ նիստում իրականացվող վիճակահանությամբ։
Գրանցված կուսակցությունների և դաշինքների ընտրական ցուցակներն արդեն հասանելի են ԿԸՀ կայքում։
Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածն է մարտի 15-ից մարտի 28-ը՝ մինչև 24։00-ն։ Քվեարկության նախորդ օրը և քվեարկության օրը նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն արգելված է։
Ընտրությունների անցկացման հիմնական միջոցառումների ամբողջ ժամանակացույցին կարելի է ծանոթանալ ստորև»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

ЦИК зарегистрировала все партии и блоки, которые подали заявки на участие в выборах в Гюмри и Паракаре
Процесс регистрации политических сил на внеочередные выборы в советы общин Гюмри и Паракара, которые состоятся 30 марта, завершился.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Центральной избирательной комиссии Республики Армения, в общине Гюмри зарегистрированы следующие партии и блоки:
• Коммунистическая партия Армении.
• партия «Моя сильная община».
• Рабочая социалистическая партия Армении.
• партия «Страна для жизни».
• блок «Наш город», в который входят партии «Единая Армения» и «Родина».
• партия «Демократическая альтернатива».
• партия «Гражданский договор».
• блок партий «Мать Армения», в состав которого входят партии «Интеллектуальная Армения» и «Моя борьба, моя Родина».
• блок «Европейский альянс», в состав которого входят Европейская партия Армении, партия «Республика», партия «Альянс защитников демократии во имя республики».
В общине Паракар выдвинуты следующие партии и блоки:
• блок партий «Единство», в который входят партии «Страна жизни» и «Победа».
• партия «Национальный прогресс».
• партия «Стабильность».
Все выдвинутые партии и блоки были зарегистрированы.
Список партий и блоков представлен в том порядке, в котором они подавали заявки в ЦИК.
Порядковые номера будут предоставлены зарегистрированным партиям и блокам путем жеребьевки, которая состоится на заседании Центральной избирательной комиссии 11 марта.
Избирательные списки зарегистрированных партий и блоков уже размещены на сайте ЦИК.
Период предвыборной агитации — с 15 по 28 марта до 24:00. Запрещается проводить предвыборную агитацию накануне и в день голосования.