Թրամփը զգալի առաջընթացի հույս ունի Ջիդդայում նախատեսված ԱՄՆ-Ուկրաինա բանակցություններից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս է հայտնել, որ Սաուդյան Արաբիայում Ուկրաինայի պաշտոնատար անձանց հետ ԱՄՆ-ի բանակցությունների ընթացքում լավ արդյունքներ ձեռք կբերվեն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է մարտի 9-ին լրագրողների հետ զրույցում:
«Կարծում եմ՝ այս շաբաթ մենք զգալի առաջընթացի կհասնենք», - ասել է Թրամփը։
Լրագրողները նաև հարց են ուղղել՝ արդյոք նա պլանավորում է պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ։
«Մենք պատրաստվում ենք բազմաթիվ հարցեր քննարկել՝ հաշվի առնելով առաջիկա խոշոր հանդիպումները.... Սաուդյան Արաբիայում, որոնք վերաբերելու են ոչ միայն Ռուսաստանին, այլև Ուկրաինային. տեսնենք՝ կկարողանանք արդյոք ինչ-որ բան անել, ինչ-որ բանի հասնել», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Լրագրողները նաև հարցրել են, թե արդյոք Միացյալ Նահանգները պատրաստվում է վերսկսել օգնությունն Ուկրաինային, եթե Կիևը Վաշինգտոնի հետ համաձայնագիր ստորագրի ուկրաինական հանքային ռեսուրսների վերաբերյալ։
«Կարծում եմ, որ նրանք կստորագրեն ռեսուրսների շուրջ համաձայնագիրը: Բայց ուզում եմ, որ նրանք խաղաղություն ցանկանան», - ասել է Թրամփը։
Ըստ Սպիտակ տան ղեկավարի՝ Կիևն այժմ բավարար չափով ցույց չի տալիս իր հանձնառությունը խաղաղությանը։
«Հիմա ցույց չեն տալիս այն չափով, որքան պետք է: Կարծում եմ՝ առայժմ նրանք դա չեն արել, բայց կարծում եմ՝ նրանք դա կանեն։ Կարծում եմ՝ դա ակնհայտ կդառնա առաջիկա երկու-երեք օրվա ընթացքում», - ընդգծել է ԱՄՆ ղեկավարը։
ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հանդիպումը Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում կկայանա մարտի 11-ին։

Trump says he expects good results from Ukraine talks in Saudi Arabia
US President Donald Trump said on Sunday that he expects good results out of US talks with Ukrainian officials in Saudi Arabia, Reuters reports.
US officials will meet on Tuesday with a Ukrainian delegation in Saudi Arabia in part to determine whether Ukraine is willing to make material concessions to Russia to end the war and determine the fate of a minerals deal between Washington and Kyiv.
Trump expressed optimism about the talks. “We’re going to make a lot of progress, I believe, this week,” he said.
Trump said on Sunday he thought Ukraine would sign the minerals agreement, which Ukraine wants to contain a US security guarantee.
“They will sign the minerals deal but I want them to want peace... They haven’t shown it to extent they should,” he said.
Zelenskyy and Trump were supposed to sign the minerals accord earlier before Zelenskyy’s White House visit erupted into a scandalous shouting match.