Իտալիան հրաժարվել է զինվորականներ ուղարկել Ուկրաինա
Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին հայտարարել է, որ մերժել է Ուկրաինայում հնարավոր եվրոպական ուժերի կազմում իտալական զորախումբ ներառելու Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի առաջարկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Rai1 հեռուստաալիքի եթերում։
«Իտալիան իր կասկածներն է հայտնել եվրոպացի զինվորներ ուղարկելու Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի առաջարկության առնչությամբ: Իմ կարծիքով, դա շատ դժվար է իրականացնել, ես վստահ չեմ դրա արդյունավետության հարցում, այդ իսկ պատճառով մենք հայտարարեցինք, որ իտալացի զինվորներ չենք ուղարկելու Ուկրաինա», - ասել է Իտալիայի վարչապետը։
«Ի վերջո, բոլորն ունեն նույն նպատակը՝ արդար խաղաղություն բերել Ուկրաինա, կայուն և տևական խաղաղություն, ես կասեի՝ վերջնական: Ուստի առանցքային հարցն այն է, թե ինչպես կառուցել խաղաղությունը, որն անվտանգության երաշխիքներ կներառի Ուկրաինայի համար», - հավելել է նա:
Մարտի 2-ին Լոնդոնում տեղի է ունեցել եվրոպական մի շարք երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը՝ քննարկելու Ուկրաինայում տիրող իրադրությունը և հավաքական եվրոպական անվտանգությունը։ Հանդիպումից հետո Մելոնին նշել է, որ թերահավատորեն է վերաբերվում եվրոպացի զինվորականների Ուկրաինա ուղարկելուն։ Նա միասնության կոչ է արել Արևմուտքին ու ասել, որ Ուկրաինայի և Եվրոպայի անվտանգության վերաբերյալ ցանկացած որոշում պետք է գտնվի «ատլանտյան կառույցի» շրջանակներում:

Italy will not send troops to Ukraine, says Meloni
Italian Prime Minister Giorgia Meloni has announced that she has refused the French-UK proposal to include Italian troops within the composition of a possible European peacekeeping force in Ukraine.
“Italy has expressed doubts regarding the proposal of France and the UK on sending European troops. I think it is very difficult to implement, I am not sure about its effectiveness, that’s why we announced that we will not send Italian soldiers to Ukraine,” Meloni told Rai1 TV.
“After all, everyone has the same goal, to bring just peace to Ukraine, sustainable and lasting peace, I’d say final peace. Thus, the key issue here is how to build the peace that would include security guarantees for Ukraine,” she added.
Meloni’s comments came after a summit of several EU country leaders in London on Ukraine and collective European security. After the summit Meloni said she is skeptical about the idea of sending European troops to Ukraine.