Գերմանիայի հավանական ապագա կանցլեր Մերցը հանդիպել է Մակրոնի հետ
Բունդեսթագի արտահերթ ընտրություններում հաղթած Քրիստոնեական-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեական-սոցիալական միություն դաշինքից Գերմանիայի կանցլերի թեկնածու Ֆրիդրիխ Մերցը փետրվարի 26-ին Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում:
«Հարգելի Էմանուել Մակրոն, շատ շնորհակալ եմ ձեր բարեկամության և գերմանաֆրանսիական հարաբերությունների նկատմամբ ձեր վստահության համար: Միասին մեր երկրները կարող են մեծ նվաճումների հասնել Եվրոպայի համար», - գրել է պահպանողական քաղաքական գործիչը:
Իր հերթին ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Մերցի և Մակրոնի միջև Ելիսեյան պալատում երեք ժամ տևած զրույցից հետո երկու քաղաքական գործիչները «ցուցաբերեցին կամք՝ գերմանաֆրանսիական հարաբերություններում նոր էջ սկսելու համար»։ Ըստ հայտարարության՝ «բանակցություններն ընթացել են բացառապես բարեկամական մթնոլորտում, մի շարք թեմաների շուրջ ձեռք է բերվել մեծ համաձայնություն»։
dpa լրատվական գործակալությունը նշում է, որ Մակրոնի և Մերցի զրույցի թեմաներից մեկը կարող էր լինել եվրոպական պաշտպանությունը։ Փետրվարի 24-ին Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանն ընդունել է Մակրոնին։ Երկու առաջնորդների զրույցի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահն ակնարկել էր, որ անհրաժեշտ է համարում ԵՄ-ի ավելի ակտիվ ներգրավվածությունը ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը վերջ տալու շուրջ բանակցություններում։
Մարտի 6-ին պետք է կայանա ԵՄ արտահերթ գագաթնաժողովը, որում կքննարկվեն Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքների տրամադրումը, ինչպես նաև Եվրամիության պաշտպանունակության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումները։

Возможный будущий канцлер Германии Мерц встретился с президентом Франции
Кандидат на пост канцлера Германии от блока Христианско-демократический союз и Христианско-социальный союз, победившего на досрочных выборах в Бундестаг, Фридрих Мерц 26 февраля встретился в Париже с президентом Франции Эммануэлем Макроном. Как передает Арменпресс, об этом он написал на социальной платформе X.
“Дорогой Эмманюэль Макрон, большое спасибо за твою дружбу и твое доверие к германско-французским отношениям. Вместе наши страны могут достичь великих вещей для Европы”, - написал консервативный политик на немецком и французском языках.
Блок ХДС/ХСС также выступил с заявлением, в котором отметил, что после трехчасовой беседы Мерца и Макрона в Елисейском дворце оба политика “Продемонстрировали волю к тому, чтобы начать новую главу в германско-французских отношениях. Переговоры прошли в исключительно дружественной атмосфере, было достигнуто большое согласие по ряду тем и найдено множество отправных точек для совместных инициатив”.
Vielen Dank, lieber @EmmanuelMacron, für Deine Freundschaft und Dein Vertrauen in die deutsch-französischen Beziehungen. Zusammen können unsere Länder Großes für Europa erreichen.
— Friedrich Merz (@_FriedrichMerz) February 26, 2025
Merci beaucoup, cher @EmmanuelMacron, pour ton amitié et la confiance que tu accordes aux relations… pic.twitter.com/eXv0tWqQ3h
Информационное агентство dpa отмечает, что одной из тем разговора Макрона и Мерца могла стать европейская оборона. 24 февраля Дональд Трамп принял Макрона в Белом доме. В ходе беседы двух лидеров президент Франции дал понять, что считает необходимым более активное участие ЕС в переговорах по прекращению российско-украинского конфликта.
На 6 марта запланирован внеочередной саммит ЕС, на котором будут обсуждаться вопросы предоставления гарантий безопасности Украине, а также меры, направленные на укрепление обороноспособности Евросоюза.