ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ու ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանները քննարկել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա շրջանակում նախատեսվող միջոցառումները
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում ֆրանկոֆոն երկրների դեսպաններին՝ ՀՀ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցի նախագահությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Դանիել Դանիելյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա և երկամսյակի շրջանակում իրականացվող ծրագրերն ու միջոցառումները:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ շեշտելով, որ Ֆրանկոֆոն միջոցառումներին նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացվում են հանրային ընդգրկվածությամբ:
«Ֆրանկոֆոն միջոցառումներում ներգրավված է կրթական և մշակութային 500-ից ավելի հաստատություն, ինչը ցույց է տալիս, որ տարեցտարի գործընթացն ավելի մեծ թափ է հավաքում, ինչը, վստահ եմ, նպաստելու է Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի զարգացմանը»,- ասել է նախարարը:
Ըստ նրա՝ անցկացվող միջոցառումները լինելու են նաև յուրօրինակ հարթակներ՝ խոսելու ֆրանկոֆոն երկրներին միավորող արժեքների՝ խաղաղության, ժողովրդավարության, մարդասիրության և այլնի մասին:
Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցը կարևորել է ֆրանկոֆոն երկրների ներդրումն արժեքների տարածման, ֆրանսերենի հանրահռչակման գործում և նշել, որ ֆրանկոֆոնիայի նպատակը նաև տնտեսական, քաղաքական, մշակութային համագործակցության ստեղծումն է: Նա առանձնակի կարևորել է 2027 թ. ֆրանկոֆոն խաղերի անցկացումը Հայաստանում՝ ընդգծելով այդ աշխատանքներին սատարելու պատրաստակամությունը:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից նախատեսվող առանցքային ծրագրերը, որոնք իրականացվելու են կրթական և մշակութային կազմակերպությունների  հետ համատեղ՝ «Գոնկուրի 2025 թվականի Հայաստանի մրցանակ», «Մշակութային ճանապարհորդության ֆրանկոֆոն կանգառները», «ԱԶՆԱՎՈՒՐ. ճանապարհորդություն ժամանակի և երաժշտության միջով», «Մանուշյան․ այսօր ժամը 15-ին» և այլն։
Դեսպանները ևս առանձնաբար ներկայացրել են երկամսյակի շրջանակում նախատեսվող միջոցառումները, որոնք իրականացվելու են տարբեր ձևաչափերով և տարբեր հաստատություններում: Դրանք հիմնականում ներառում են ֆիլմերի ցուցադրություններ նաև ֆրանկոֆոն ֆիլմերի փառատոնի շրջանակում, դասական երաժշտության համերգներ, Շառլ Ազնավուրին նվիրված բանախոսություններ և այլն:
Հանդիպման շրջանակում քննարկվել են նաև 2027 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք 10-րդ Ֆրանկոֆոն խաղերի ընթացիկ կազմակերպչական մի շարք հարցեր:

Министр ОНКС Армении и послы стран Франкофонии обсудили мероприятия, намеченные в рамках двухмесячника Франкофонии и Международного дня Франкофонии
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян встретилась с группой послов франкоязычных стран в Республике Армения, возглавляемой послом Швейцарской Конфедерации в Республике Армения Лукасом Розенкранцом.
Во встрече приняли участие и заместители министра образования, науки и технологий Артур Мартиросян и Даниел Даниелян.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Министерства образования, науки и технологий Армении, были обсуждены программы и мероприятия, реализуемые в рамках двухмесячника Франкофонии и Международного дня Франкофонии.
Жанна Андреасян приветствуя гостей, подчеркнула, что подготовительная работа к мероприятиям Франкофонии ведется при участии общественности.
“В мероприятиях Франкофонии задействовано более 500 образовательных и культурных учреждений, что свидетельствует о том, что этот процесс из года в год набирает больше популярности, и я уверена, что будет способствовать развитию Франкофонии в Армении”, - сказала министр.
Мероприятия также станут уникальными площадками для разговора о ценностях, объединяющих франкоязычные страны - мире, демократии, гуманизме и т. д.
Посол Швейцарской Конфедерации в Республике Армения Лукас Розенкранц подчеркнул вклад франкоязычных стран в распространение духовных ценностей и популяризацию французского языка и отметил, что целью Франкофонии является также создание экономического, политического и культурного сотрудничества. Он особо выделил 2027 год - проведение Игр Франкофонии в Армении, подчеркнув готовность поддержать эти мероприятия.
В ходе обсуждения были представлены основные запланированные программы,  которые будут проведены совместно с образовательными и культурными организациями: “Гонкуровская премия Армении 2025 года”, “Франкоязычные остановки культурного путешествия”, “АЗНАВУР. Путешествие сквозь время и музыку”, “Манушян: сегодня в 15:00” и др.
Послы также представили намеченные на два месяца мероприятия, которые пройдут в разных форматах и ​​в разных учреждениях. В основном это показы фильмов в рамках франкоязычного кинофестиваля, концерты классической музыки, лекции, посвященные Шарлю Азнавуру и т. д.
В ходе встречи также был обсужден ряд текущих организационных вопросов по проведению X Игр Франкофонии в Армении в 2027 году.