ԱՄՆ-ի հետ օգտակար հանածոների շուրջ համաձայնագիրն Ուկրաինային կտա «կռվելը շարունակելու իրավունք». Թրամփ
ԱՄՆ-ի հետ բնական ռեսուրսների համատեղ մշակման համաձայնագրի ստորագրման դիմաց Ուկրաինան կստանա սպառազինություն և Ռուսաստանի դեմ պայքարը շարունակելու իրավունք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում։
«350 միլիարդ դոլար, շատ տեխնիկա, ռազմական տեխնիկա և կռվելը շարունակելու իրավունք», - ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կստանա Կիևը համաձայնագրի դիմաց։
Սպիտակ տան ղեկավարը հավելել է, որ ուկրաինացի զինվորները շատ քաջ են, սակայն առանց ԱՄՆ-ի տրամադրած ֆինանսական օգնության ու ռազմական տեխնիկայի «այս պատերազմը շատ արագ կավարտվեր»։
Թրամփին նաև հարցրել են, թե որքան ժամանակ կարող է շարունակվել Ուկրաինային ռազմական տեխնիկայի մատակարարումը։
«Գուցե այնքան, մինչև մենք չունենանք Ռուսաստանի հետ համաձայնություն։ Մեզ համաձայնություն է պետք, հակառակ դեպքում ամեն ինչ կշարունակվի», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան համաձայնության են եկել հազվագյուտ հողային մետաղների վերաբերյալ համաձայնագրի նախնական տարբերակի շուրջ։ Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ համաձայնագրի նախագծում չեն հստակեցվում ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության երաշխիքների տրամադրումը կամ զենքերի շարունակական մատակարարումը, սակայն այնտեղ նշվում է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է, որ Ուկրաինան լինի «ազատ, ինքնիշխան և անվտանգ»։
Փետրվարի սկզբին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ Վաշինգտոնը շահագրգռված է Ուկրաինայից հազվագյուտ հողային մետաղներ ստանալու հարցում։ Փետրվարի 12-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը Կիևում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին էր հանձնել օգտակար հանածոների մասին համաձայնագրի տեքստը։ Զելենսկին, որն ավելի վաղ հայտնել էր գործարք կնքելու իր պատրաստակամության մասին, այն չստորագրեց ո՛չ Բեսենթի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ, ո՛չ էլ ավելի ուշ Մյունխենում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ հանդիպման ժամանակ։
Ըստ ԶԼՄ-ների հրապարակումների՝ ԱՄՆ-ն Ուկրաինայից պահանջում էր 500 միլիարդ դոլարի օգտակար հանածոներ՝ որպես փոխհատուցում ամերիկյան օգնության դիմաց։ Ըստ Kyiv Independent-ի՝ Զելենսկին հրաժարվել է ստորագրել համաձայնագիրը, քանի որ այն չի պարունակել Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքներ, ինչպես նաև նշված գումարը հինգ անգամ գերազանցել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի կողմից որպես դրամաշնորհ հատկացված 100 միլիարդ դոլարը։

Соглашение с США по добыче полезных ископаемых даст Украине “право воевать дальше”: Дональд Трамп
В обмен на подписание соглашения с США о совместной разработке природных ресурсов Украина получит оружие и право продолжать борьбу с Россией. Как передает Арменпресс, об этом президент США Дональд Трамп заявил в ходе разговора с репортерами в Белом доме.
“350 млрд долларов, много техники, военной техники и право воевать дальше”, - сказал Трамп, отвечая на вопрос о том, что Киев получит в обмен на соглашение.
Глава Белого дома добавил, что украинские солдаты очень храбры, но без финансовой помощи и военной техники, предоставленных Соединенными Штатами, “эта война закончилась бы очень быстро”.
Трампа также спросили, как долго могут продолжаться поставки военной техники на Украину.
“Может быть, пока у нас не будет соглашения с Россией. Нам нужно соглашение. Иначе все будет продолжаться”, - заявил президент США.
Агентство Reuters со ссылкой на свои источники сообщило, что США и Украина достигли согласия по предварительной версии соглашения по редкоземельным металлам. По данным одного из источников, в проекте соглашения не оговаривается предоставление гарантий безопасности со стороны США или продолжение поставок оружия, но в нем говорится, что США хотят, чтобы Украина была “свободной, суверенной и безопасной”.
В начале февраля президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон заинтересован в получении редкоземельных металлов из Украины. 12 февраля министр финансов США Скотт Бессент в Киеве представил президенту Украины Владимиру Зеленскому текст соглашения о полезных ископаемых. Зеленский, ранее выражавший готовность подписать соглашение, не подписал его ни на встрече с Бессентом, ни позднее на встрече с вице-президентом США Дж. Д. Вэнсом в Мюнхене.
По сообщениям СМИ, США требуют от Украины минеральные ресурсы на сумму $500 миллиардов в качестве компенсации за американскую помощь. По данным Kyiv Independent, Зеленский отказался подписывать соглашение, поскольку оно не содержало гарантий безопасности для Украины, а указанная сумма в пять раз превышала $100 миллиардов, выделенных в качестве гранта бывшим президентом США Джо Байденом.