ԱՄՆ-ի հետ օգտակար հանածոների շուրջ համաձայնագիրն Ուկրաինային կտա «կռվելը շարունակելու իրավունք». Թրամփ
ԱՄՆ-ի հետ բնական ռեսուրսների համատեղ մշակման համաձայնագրի ստորագրման դիմաց Ուկրաինան կստանա սպառազինություն և Ռուսաստանի դեմ պայքարը շարունակելու իրավունք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում։
«350 միլիարդ դոլար, շատ տեխնիկա, ռազմական տեխնիկա և կռվելը շարունակելու իրավունք», - ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կստանա Կիևը համաձայնագրի դիմաց։
Սպիտակ տան ղեկավարը հավելել է, որ ուկրաինացի զինվորները շատ քաջ են, սակայն առանց ԱՄՆ-ի տրամադրած ֆինանսական օգնության ու ռազմական տեխնիկայի «այս պատերազմը շատ արագ կավարտվեր»։
Թրամփին նաև հարցրել են, թե որքան ժամանակ կարող է շարունակվել Ուկրաինային ռազմական տեխնիկայի մատակարարումը։
«Գուցե այնքան, մինչև մենք չունենանք Ռուսաստանի հետ համաձայնություն։ Մեզ համաձայնություն է պետք, հակառակ դեպքում ամեն ինչ կշարունակվի», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան համաձայնության են եկել հազվագյուտ հողային մետաղների վերաբերյալ համաձայնագրի նախնական տարբերակի շուրջ։ Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ համաձայնագրի նախագծում չեն հստակեցվում ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության երաշխիքների տրամադրումը կամ զենքերի շարունակական մատակարարումը, սակայն այնտեղ նշվում է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է, որ Ուկրաինան լինի «ազատ, ինքնիշխան և անվտանգ»։
Փետրվարի սկզբին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ Վաշինգտոնը շահագրգռված է Ուկրաինայից հազվագյուտ հողային մետաղներ ստանալու հարցում։ Փետրվարի 12-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը Կիևում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին էր հանձնել օգտակար հանածոների մասին համաձայնագրի տեքստը։ Զելենսկին, որն ավելի վաղ հայտնել էր գործարք կնքելու իր պատրաստակամության մասին, այն չստորագրեց ո՛չ Բեսենթի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ, ո՛չ էլ ավելի ուշ Մյունխենում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ հանդիպման ժամանակ։
Ըստ ԶԼՄ-ների հրապարակումների՝ ԱՄՆ-ն Ուկրաինայից պահանջում էր 500 միլիարդ դոլարի օգտակար հանածոներ՝ որպես փոխհատուցում ամերիկյան օգնության դիմաց։ Ըստ Kyiv Independent-ի՝ Զելենսկին հրաժարվել է ստորագրել համաձայնագիրը, քանի որ այն չի պարունակել Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքներ, ինչպես նաև նշված գումարը հինգ անգամ գերազանցել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի կողմից որպես դրամաշնորհ հատկացված 100 միլիարդ դոլարը։

US, Ukraine agree to terms of critical minerals deal
The U.S. and Ukraine have agreed on the terms of a draft minerals deal as U.S. President Donald Trump is pushing to end the Russian-Ukrainian war.
Reuters reported citing a source familiar with the contents of the draft agreement that the deal does not specify any U.S. security guarantees or continued flow of weapons but says that the United States wants Ukraine to be “free, sovereign and secure.”
Asked by reporters what Ukraine would get in return for the minerals deal, Trump cited what he said was $350 billion already provided by the U.S. "and lots of ... military equipment and the right to fight on."
One of the sources familiar with the deal said future weapons shipments are still being discussed between Washington and Kyiv, according to Reuters.
Trump told reporters that Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy wants to come to Washington on Friday to sign a "very big deal." This came after the two leaders exchanged hostile words last week.
The U.S. president, who has cast the deal as a repayment for billions of dollars in aid to Kyiv, also said some form of peacekeeping troops are needed in Ukraine if an agreement to end the conflict is struck. Moscow, which launched an invasion of Ukraine three years ago, has refused to accept any deployment of NATO forces.
Some European countries have said they would be willing to send peacekeeping forces to Ukraine. Trump said on Monday that Moscow would accept such peacekeepers, but the Kremlin denied that on Tuesday.
"What we're doing is now we're saying, look, we want to be secured," Trump said. "The American taxpayer now is going to get their money back, plus."
Zelenskiy refused to sign an earlier draft of a minerals agreement as Washington sought rights to $500 billion in Ukraine's natural wealth. Kyiv protested it had received far less than that in U.S. aid and the deal lacked the security guarantees Ukraine needs.
Under the terms of a draft minerals agreement, according to sources familiar with its contents, the United States and Ukraine would establish a Reconstruction Investment Fund to collect and reinvest revenues from Ukrainian sources including minerals, hydrocarbons and other extractable materials.
Ukraine would contribute to the fund 50% of the revenue minus operating expenses and continue until the contributions reach the sum of $500 billion. The United States would provide a long-term financial commitment to the development of a “stable and economically prosperous Ukraine.”