Արման Եղոյանը լիահույս է, որ մի քանի տարվա ընթացքում վիզաների ազատականացումն իրողություն կդառնա
Հայաստանի ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Արման Եղոյանը լիահույս է, որ մի քանի տարվա ընթացքում վիզաների ազատականացումն իրողություն կդառնա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եղոյանը նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանի խորհրդարանում անցկացվող՝ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ընթացքում:
Արման Եղոյանը նշեց՝ երբ 6 տարի առաջ ստանձնել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահի պաշտոնը՝ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները և միջխորհրդարանական կապերը լրիվ այլ մակարդակում էին: «Ես այն ժամանակ չէի զգում, որ Եվրոպական խորհրդարանը հետաքրքրված է մեր տարածաշրջանի խնդիրներով ամենայն մանրամասնությամբ»,-ասաց Եղոյանը՝ հավելելով՝ զգացել է, որ ԵԽ-ն ունի այլ առաջնահերթություններ:
Ըստ նրա՝ սակայն դա էականորեն փոխվել է անցյած տարիների ընթացքում: Հատկապես անցած 2-3 տարվա ընթացքում տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը կարևոր տեղ են զբաղեցնում ԵԽ-ի օրակարգում և ԵՄ-ի գործադիր մարմինների օրակարգում:
«Այժմ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ քննարկում է գործընկերության նոր օրակարգը, որը մեր հարաբերությունները տանում է մեր առկա իրավապայմանագրային բազայից անդին, այն կողմ»,-ասաց Արման Եղոյանը:
Նա հիշեցրեց, որ երկու շաբաթ առաջ Հայաստանի ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը:
Եղոյանը նշեց նաև նախորդ տարվա ձեռքբերումների մասին, մասնավորապես՝ Հայաստան-ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի մասին: «Սա մի որոշում էր, որին մենք շատ-շատ երկար էինք սպասել և երկար տարիներ տքնաջան աշխատել էինք ոչ միայն ԵՄ ինստիտուտների, այլ նաև ԵՄ անդամ երկրների հետ առանձին-առանձին»,-ասաց նա:
Եղոյանը շնորհակալություն հայտնեց ԵՄ անդամ 27 երկրի՝ վստահեցնելով, որ սրան հետևելու են Հայաստանի կողմից քայլերը՝ տեխնիկական մակարդակում, քաղաքական կամքը կա:
«Եվ ես լիահույս եմ, որ մի քանի տարվա ընթացքում վիզաների ազատականացումն արդեն կդառնա իրողություն: Համենայնդեպս ՀՀ-ն իր կողմից անելու է ամեն հնարավորը՝ դա անելու համար»,-ասաց Եղոյանը:
Պատգամավորը հավելեց՝ Հայաստանի համար շատ կարևոր էր նաև Եվրոպական խաղաղության գործիքակազմից աջակցություն ստանալը:

Lawmaker hopes Armenia-EU visa liberalization will become reality in few years
A senior Armenian lawmaker expressed hope on Tuesday that the Armenia-EU visa liberalization will become reality in a few years.
MP Arman Yeghoyan, the Chairman of the Parliamentary Committee on EU Integration Affairs, made the comments in his remarks at the 4th Meeting of EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee in Yerevan. Yeghoyan is the co-chair of the committee.
He said the Armenia-EU ties have developed significantly over the past 6 years since he assumed the post of co-chair of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee.
“At that time, I didn’t feel that the European Parliament was interested in the issues of our region in all detail,” Yeghoyan said, adding that the changes took place in the past few years.
Regional security has had an important place in the agenda of the European Parliament and the EU’s executive bodies especially in the past two-three years, the MP said.
“Now Armenia is discussing with the EU the new agenda of partnership, which takes our relationship beyond the existing legal-contractual framework,” he said.
Yeghoyan pointed out the Armenian parliament’s adoption of the EU integration bill.
Speaking about the visa liberalization dialogue, he said, “This was a decision that we had been waiting for a very long time, and we worked painstakingly for many years not only with EU institutions but also with EU member states individually,” Yeghoyan said.
He thanked all 27 members of the EU, assuring that Armenia will take relevant steps because it has political will.
“And I hope that within a few years the visa liberalization will become reality. Armenia will do everything on its part for it to happen.”