Ցավոք, ԼՂ-ում միջազգային մարդասիրական իրավունքը պարտվեց. Ալեն Սիմոնյանը՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին, որոնք իրենց ելույթներում, զեկույցներում դատապարտել են ԼՂ–ի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը, Ադրբեջանում պահվող գերիների փաստը և շատ այլ հարցեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ալեն Սիմոնյանն այս մասին ասաց խորհրդարանում ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ընթացքում:
ԱԺ նախագահը նախ վստահություն հայտնեց, որ առաջիկայում Եվրոպական խորհրդարանի հետ կունենան էլ ավելի սերտ ու արդյունավետ համագործակցություն, քանի որ առկա է քաղաքական ամուր կամք և հայ հանրության պահանջը:
«Կցանկանայի ի դեմս ձեզ շնորհակալություն հայտնել Եվրախորհրդարանի այն պատգամավորներին, որոնք այս տարիներին հետևել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին, ականջալուր են եղել մեր ահազանգերին և Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված զեկույցներում ու ելույթներում դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված կործանարար պատերազմը, հարյուր հազարից ավելի հայերի բռնի տեղահանումը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի բռնազավթումը, մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումները, Ադրբեջանում պահվող գերիների փաստը, հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության հանդեպ իրականացված վանդալիզմը: Ցավոք, այդ բոլոր արձագանքները բավարար չեղան, և միջազգային մարդասիրական իրավունքը Լեռնային Ղարաբաղում պարտվեց»,-ասաց Սիմոնյանը:

К сожалению, международное гуманитарное право потерпело поражение в Нагорном Карабахе – спикер НС Армении членам Европарламента
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян поблагодарил депутатов Европарламента, которые в своих выступлениях и докладах осудили развязанную Азербайджаном войну против Нагорного Карабаха, факт содержания пленных в Азербайджане и затронули многие другие вопросы.
Как сообщает Арменпресс, Ален Симонян заявил об этом в ходе 4-го заседания комитета парламентского партнерства ЕС-Армения.
Прежде всего, спикер НС выразил уверенность, что в ближайшем будущем у них будет еще более тесное и эффективное сотрудничество с Европарламентом, поскольку имеется сильная политическая воля и запрос армянской общественности.
«Позвольте в вашем лице поблагодарить всех тех членов Европарламента, которые следили за процессами, происходящими в регионе, за вызовами, стоящими перед Арменией, прислушивались к нашим тревожным сигналам и в докладах и выступлениях, принятых Европарламентом, осудили разрушительную войну, развязанную Азербайджаном в Нагорном Карабахе,
насильственное перемещение более ста тысяч армян, оккупацию суверенной территории Армении, грубые нарушения прав человека, факт удерживания пленных в Азербайджане, вандализм в отношении армянского культурного и религиозного наследия. К сожалению, всех этих реакций оказалось недостаточно, и международное гуманитарное право в Нагорном Карабахе оказалось побежденным», - заявил Симонян.