ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Դոմինիկանայի դեսպանին է ներկայացրել երկու երկրների միջև առանց վիզային ռեժիմի համաձայնագրի նախագիծը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Դոմինիկանայի  դեսպանին է ներկայացրել երկու երկրների միջև առանց վիզային ռեժիմի համաձայնագրի նախագիծը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 19-ին ընդունել է Դոմինիկանայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Ալեխանդրո Արիաս Սարսուելային (նստավայրը` Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, շնորհավորելով Ալեխանդրո Արիաս Սարսուելային դեսպան նշանակվելու առթիվ` Հակոբ Արշակյանը համոզմունք է հայտնել, որ վերջինիս մասնագիտական ունակությունները եւ գործունեությունը կնպաստեն Հայաստանի եւ Դոմինիկանայի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը:
«Հայաստանը շահագրգիռ է Դոմինիկանայի հետ բարեկամական ու փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ, եւ դրանով է պայմանավորված, մասնավորապես, այն հանգամանքը, որ Կանադայում ՀՀ դեսպանը 2021 թվականից հավատարմագրված է նաեւ Դոմինիկանայի Հանրապետությունում»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը:
ԱԺ փոխխոսնակը ողջունել է Երեւանում 2022 թվականին Դոմինիկանայի դիվանագիտական ներկայացուցչության բացումը` որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարեւոր քայլ: Հայաստանը եւս նախատեսում է Սանտա Դոմինգոյում ստեղծել պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակ:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի` երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների 17 տարիների ընթացքում դեռեւս բարձր մակարդակի երկկողմ այցեր չեն եղել: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է տարեցտարի առավել մեծ նշանակություն ունեցող միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Երկկողմ հարաբերություններում արժեւորելով իրավապայմանագրային հարցերը` Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ հայկական կողմը սկսել է այդ ուղղությամբ աշխատանքը` ներկայացնելով երկու երկրների միջեւ առանց վիզային ռեժիմի համաձայնագրի նախագիծը, ինչը կնպաստի քաղաքացիների եւ գործարար համայնքների միջեւ սերտ շփումների խթանմանը:
ԱԺ փոխնախագահը խոսել է մի շարք ոլորտներում` կրթական, զբոսաշրջության, առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունից:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Գասպարյանը նշել է, որ ե'ւ Հայաստանը, ե'ւ Դոմինիկանան ժողովրդավար երկրներ են, միեւնույն արժեհամակարգի կրող, ունեն շատ ընդհանրություններ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը: Այս համատեքստում կողմերը բարեկամական խմբեր ստեղծելու հարցում քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն են հայտնել: Ալեխանդրո Արիաս Սարսուելան ընդգծել է, որ չնայած երկրների միջեւ մեծ հեռավորությանը` տարբեր բնագավառներում առկա է փոխգործակցության զարգացման ներուժ:

Вице-спикер НС Армении представил послу Доминиканской Республики проект соглашения о безвизовом режиме между двумя странами
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 19 февраля принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Доминиканской Республики в Республике Армения Алехандро Ариаса Сарсуэлу (резиденция в Москве).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, поздравив Алехандро Ариаса Сарсуэлу с назначением на должность посла, А.Аршакян выразил уверенность, что профессиональные навыки и деятельность последнего посодействуют развитию отношений между Арменией и Доминиканской Республикой.
“Армения заинтересована в развитии дружественного и взаимовыгодного сотрудничества с Доминиканской Республикой, и это обусловлено, в частности, тем, что посол Армении в Канаде с 2021 г. также аккредитован в Доминиканской Республике”, - подчеркнул вице-спикер НС.
Зампредседателя НС приветствовал открытие в 2022 г. диппредставительства Доминиканской Республики в Ереване как важный шаг в развитии двусторонних отношений. Армения также намечает открыть офис почетного консула в Санта-Доминго.
По Аршакяну, за 17 лет дипотношений между двумя странами не было двусторонних визитов на высоком уровне. В этом контексте вице-спикер НС подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества, которое с каждым годом становится все более значимым.
Оценивая договорно-правовые вопросы в двусторонних отношениях, А.Аршакян отметил, что армянская сторона начала работу в этом направлении, представив проект соглашения о безвизовом режиме между двумя странами, что поспособствует развитию тесных контактов между гражданами и бизнес-сообществом.
Вице-спикер НС коснулся необходимости развития взаимодействия в ряде сфер – образовании, туризме, торгово-экономическом сотрудничестве.
Депутат от фракции “Гражданский договор” Т.Гаспарян отметила, что и Армения, и Доминиканская Республика являются демократическими странами, носителями одной системы ценностей и имеют много общего.
Выразив благодарность за прием, посол подчеркнул важность углубления межпарламентских отношений. В этом контексте стороны выразили готовность предпринять шаги по созданию групп дружбы. Алехандро Ариас Сарсуэла отметил, что, несмотря на дальность между странами, налицо потенциал для развития взаимодействия в различных сферах.