Ուկրաինայում կարգավորումն անհնար է առանց Եվրոպայի անվտանգությունը քննարկելու. Պեսկով
Ռուս-ուկրաինական հակամարտության համապարփակ կարգավորումն անհնար է առանց համաեվրոպական անվտանգության հարցերի քննարկման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Իհարկե, համապարփակ կարգավորումը, երկարաժամկետ կարգավորումը, կենսունակ կարգավորումը անհնար է առանց մայրցամաքի անվտանգության հարցերի համալիր քննարկման», - Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նա նաև հավելել է, որ այժմ դեռ վաղ է գնահատել Սաուդյան Արաբիայում ընթացող ռուս-ուկրաինական բանակցությունները։
Էր Ռիադում հանդիպումը սկսվել է Երևանի ժամանակով մոտ 11։30-ին։ Ռուսաստանի Դաշնությունից բանակցություններին մասնակցում են արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, իսկ ամերիկյան կողմից՝ Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվեն Ուիթքոֆը։

Урегулирование ситуации в Украине невозможно без обсуждения безопасности Европы - Песков
Комплексное урегулирование российско-украинского конфликта невозможно без обсуждения вопросов общеевропейской безопасности. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Конечно, комплексное урегулирование, долгосрочное урегулирование, жизнеспособное урегулирование невозможно без комплесного расмотрения вопросов безопасности на континенте», —цитирует представителя Кремля ТАСС.
Он также добавил, что пока преждевременно давать оценку начавшимся в Эр-Рияде российско-американским переговорам.
Встреча в Эр-Рияде началась около 11:30 по ереванскому времени. С российской стороны в переговорах принимают участие министр иностранных дел Сергей Лавров и помощник президента Юрий Ушаков, с американской стороны - советник Белого дома по национальной безопасности Майк Уолтц, госсекретарь Марко Рубио и специальный посланник президента США на Ближнем Востоке Стивен Уиткофф.