ՀՀ ռազմարդյունաբերական արտադրանքը կներկայացվի միջազգային ցուցահանդեսում
ՀՀ ռազմարդյունաբերական ոլորտի 11 ընկերություններ փետրվարի 17-21-ն  Աբու Դաբիում կազմակերպված   պաշտպանական արտադրանքի միջազգային ցուցահանդեսին կներկայացնեն բարձր, տեղեկատվական, պաշտպանական և ռազմական նշանակության տեխնոլոգիաների, ինժեներական լուծումների ուղղությամբ Հայաստանի վերջին ձեռքբերումներն ու ներուժը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, որ «ԱՅԴԵՔՍ 2025» (IDEX 2025) ցուցահանդեսին մասնակցությունը նպատակ ունի միջազգայնացնել հայկական պաշտպանական արտադրանքը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորությամբ՝ գերատեսչության պատվիրակությունը ևս փետրվարի 16-21-ը գտնվելու է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիում`   միջազգային պաշտպանական այս համաժողովին և ցուցահանդեսին մասնակցելու նպատակով:
Ցուցադրվելու են ոչ միայն արդեն պատրաստի արտադրանք ու ծրագրեր, այլև հեռանկարային նախագծեր, որոնք կարող են դյուրացնել տվյալ ոլորտներում նոր համագործակցությունների մեկնարկն ու ընդլայնումը:
Ցուցահանդեսին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը 3-րդ անգամ անընդմեջ մասնակցում է «ՀԱՅԱՍՏԱՆ (ARMENIA)» միասնական տաղավարով։
Ցուցահանդեսն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ և հանդիսանում է աշխարհի խոշորագույն պաշտպանական ցուցահանդեսներից մեկը, որտեղ այս տարի սպասվում են շուրջ 150 հազար այցելուներ։
Միջոցառմանը փետրվարի 16-ին նախորդել է Միջազգային պաշտպանական համաժողովը (IDC), որին Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պաշտպանության հարցերով պետնախարար Մուհամմադ բին Մուբարաք բին Ֆադել Ալ-Մազրուեի հրավերով  մասնակցել և «Ապատեղեկատվություն և ազդեցության գործառնություններ» խորագրով պանելային քննարկման շրջանակում որպես բանախոս հանդես է եկել ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:

Продукция армянского военно-промышленного комплекса будет представлена ​​на международной выставке в ОАЭ
Делегация во главе с министром высокотехнологической промышленности Республики Армения Мхитаром Айрапетяном с 16 по 21 февраля находится в Абу-Даби для участия в международной оборонной конференции и выставке «IDEX 2025».
Министерство высокотехнологической промышленности в третий раз подряд принимает участие в выставке с совместным павильоном «АРМЕНИЯ», где с 17 по 21 февраля 11 компаний оборонно-промышленного комплекса представят новейшие достижения и потенциал Армении в сфере высоких, информационных, оборонных и военных технологий и инженерных решений с целью интернационализации армянского оборонного производства.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, будут представлены не только готовые продукты и программы, но и перспективные проекты, которые могут способствовать запуску и расширению нового сотрудничества в этих областях.
Выставка проводится каждые два года и является одной из крупнейших в мире выставок оборонной продукции: в этом году ожидается, что ее посетят около 150 000 человек.
До этого, 16 февраля, состоялась Международная оборонная конференция (IDC), в которой принял участие государственный министр обороны Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Мухаммад бин Мубарак бин Фадель Аль-Мазруи, а также в качестве спикера в рамках панельной дискуссии на тему «Дезинформация и операции влияния» выступил министр Мхитар Айрапетян.