ԱՄՆ-ում սաստիկ ջրհեղեղից 10 մարդ է զոհվել
ԱՄՆ-ի Կենտուկիի նահանգում փոթորկի և սաստիկ ջրհեղեղի հետևանքով զոհվել է 9 մարդ, այդ թվում՝ մայրը և իր յոթ տարեկան երեխան։ Եվս մեկ մարդ զոհվել է Ջորջիայի Ատլանտա քաղաքում։ Հարյուրավոր մարդիկ փրկության կարիք ունեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sky News-ը։
Ըստ Կենտուկիի նահանգապետ Էնդի Բեշիրի՝ սա եղանակային «ամենալուրջ պայմաններից մեկն է», որին նահանգն առնչվել է առնվազն մեկ տասնամյակի ընթացքում։ Նա հավելել է, որ մահվան դեպքերի մեծամասնությունն առաջացել է մեքենաների՝ ջրի տակ մնալու պատճառով։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հավանություն է տվել աղետների հետևանքով տուժածների օգնության ֆինանսավորման խնդրանքին», - ասել է Բեշիրը։
Ըստ կանխատեսումների՝ զոհերի թիվն, ամենայն հավանականությամբ, կաճի, քանի որ որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են:
Ատլանտայի հրշեջ փրկարարական ծառայությունն իր հերթին տեղեկացրել է, որ քաղաքում մեկ մարդ է զոհվել հսկայական ծառի՝ տան վրա ընկնելու հետևանքով։
Կենտուկիում փոթորիկների հետևանքով մոտ 39 000 տուն մնացել է առանց էլեկտրականության։ Իշխանությունները նախազգուշացրել են, որ սաստիկ քամիները կարող են ավելի շատ անջատումների պատճառ դառնալ:
Հանգստյան օրերին Կենտուկիի և Թենեսիի որոշ հատվածներում տեղացել է մինչև 15 սմ անձրև։ Ըստ կանխատեսումների՝ ԱՄՆ-ի մեծ մասում ներկայումս սպասվում է ձմեռային անբարենպաստ եղանակ:

В США из-за сильного наводнения погибли 10 человек
Девять человек, в том числе мать и ее семилетний ребенок, погибли в результате урагана и сильного наводнения в американском штате Кентукки. Еще один человек погиб в Атланте, штат Джорджия. Сотни людей нуждаются в спасении. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает Sky News.
По словам губернатора Кентукки Энди Бешира, это одно из самых суровых погодных явлений, с которыми штат столкнулся как минимум за десять лет. Он добавил, что большинство смертей произошло из-за затопления автомобилей.
«Президент США Дональд Трамп одобрил запрос на финансирование помощи при стихийных бедствиях», — сказал Бешир.
Ожидается, что число погибших будет расти по мере продолжения поисково-спасательных работ.
В пожарно-спасательной службе Атланты сообщили, что в городе погиб один человек в результате падения на дом огромного дерева.
Около 39 000 домов в Кентукки остались без электричества из-за ураганов. Власти предупредили, что сильные ветры может вызвать новые отключения электроэнергии.
В некоторых частях Кентукки и Теннесси за выходные выпало до 6 см дождя. На большей части территории США в настоящее время прогнозируется неблагоприятная зимняя погода.