Կիևը հազվագյուտ մետաղների շուրջ ԱՄՆ-ի առաջարկը պետք է համարի անվտանգության երաշխիքների մաս. Թրամփի բանագնաց
Ուկրաինայի իշխանությունները պետք է ԱՄՆ-ի առաջարկն ուկրաինական հազվագյուտ հողային պաշարների օգտագործման մասին դիտարկեն որպես անվտանգության երաշխիքների բաղադրիչ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Fox Business հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Քիթ Քելոգը։
«Իմ կարծիքով՝ այդ տնտեսական համագործակցությունն սկսելը գերազանց գաղափար է, քանի որ այն կապահովի Ուկրաինայի անվտանգությունը: Նրանք կիմանան, որ Միացյալ Նահանգները տնտեսապես ներգրավված է, և մենք տնտեսական շահարգռվածություն ունենք Ուկրաինայում: Դա անվտանգության երաշխիքների մաս է Ուկրաինայի համար, և նրանք պետք է դրան նայեն այդ կերպ», - ասել է պաշտոնյան:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ առաջիկա մի քանի օրերին Կիևը կհամաձայնի հազվագյուտ հողային մետաղների ոլորտում առաջարկվող գործարքին։
«Նրանք թանկարժեք մետաղներ շատ ունեն: (ԱՄՆ) ֆինանսների նախարարը եղել է Կիևում, նա գնացել է (Ուկրաինայի նախագահ) Զելենսկիի հետ քննարկելու…. վճարումները թանկարժեք մետաղների միջոցով՝ հաշվի առնելով օգնության ծավալը, որը տրամադրել է Միացյալ Նահանգները», - հավելել է Քելոգը:

Киев должен рассматривать предложение США по редкоземельным ресурсам как часть гарантий безопасности: спецпосланник президента США
Украинским властям следует рассмотривать предложение США об использовании украинских редкоземельных ресурсов как составную часть гарантий безопасности. Как передает Арменпресс, об этом заявил спецпредставитель президента США по России и Украине Кит Келлог в интервью телеканалу Fox Business.
“На мой взгляд, начать такое экономическое сотрудничество - это отличная идея, так как оно обеспечит безопасность Украине. Они будут знать, что США вовлечены экономически и что у нас есть экономическая заинтересованность в Украине. Это часть гарантий безопасности для Украины, и они должны смотреть на это таким образом”, - заявил Келлог.
Он также выразил надежду, что Киев в ближайшие дни согласится на предложенную сделку в секторе редкоземельных минераллов.
“У них много драгоценных металлов. Министр финансов (США) был в Киеве, он прибыл обсудить с (президентом Украины) Зеленским... выплаты при помощи драгоценных металлов, учитывая объем помощи, которую предоставили Соединенные Штаты”, - добавил Келлог.