Թրամփը Reuters-ից, POLITICO-ից և NYT-ից պահանջել է վերադարձնել Վաշինգտոնի կողմից վճարված միջոցները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել է, որ Reuters գործակալությունը, POLITICO պարբերականը և The New York Times-ը վերադարձնեն ԱՄՆ կառավարության կողմից իրենց վճարված դրամական միջոցները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Ըստ երևույթին, Պաշտպանության նախարարության կողմից արմատական ձախ Reuters-ին վճարվել է 9 միլիոն դոլար՝ ուսումնասիրելու «լայնածավալ սոցիալական խաբեությունը»։ Վերադարձրեք այդ գումարը հենց հիմա», - գրել է Թրամփը։
Այնուհետև ԱՄՆ նախագահը ևս մեկ գրառում է կատարել՝ այս անգամ անդրադառնալով POLITICO-ին և The New York Times-ին՝ դարձյալ պահանջելով, որ վճարված գումարը վերադարձվի հարկատուներին։
Ավելի վաղ ամերիկացի գործարար, ԱՄՆ Կառավարության արդյունավետության վարչության (DOGE) ղեկավար Իլոն Մասկը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը Reuters լրատվական գործակալությանը վճարել է «միլիոնավոր դոլար՝ մոլորության մեջ գցելու համար»։ Գործարարը գործակալության գործունեությունն անվանել է «լիակատար խարդախություն»։
Հունվարի 20-ին Թրամփի երդմնակալության արարողությունից անմիջապես հետո DOGE-ն սկսել է ԱՄՆ բյուջեի ծախսերի մասշտաբային ստուգումը։ Ընդհանուր առմամբ, Մասկն ակնկալում է ԱՄՆ կառավարության ծախսերը կրճատել 2 տրիլիոն դոլարով:

Трамп потребовал от Reuters, POLITICO и NYT вернуть средства, выплаченные Вашингтоном
Президент США Дональд Трамп потребовал от Reuters, POLITICO и The New York Times вернуть средства, выплаченные им правительством США. Как сообщает Арменпресс, об этом Трамп написал на своей платформе Truth Social.
«По сути, крайне левое агентство Reuters получило от Министерства обороны $9 миллионов за расследование «крупномасштабного мошенничества в сфере социального обеспечения». Верните эти деньги прямо сейчас», — написал Трамп.
Затем президент США сделал еще один пост, на этот раз со ссылкой на POLITICO и The New York Times, снова с требованием вернуть выплаченные деньги налогоплательщикам.
Ранее американский бизнесмен, глава Департамента эффективности правительства США (DOGE) Илон Маск заявил, что Вашингтон заплатил информационному агентству Reuters «миллионы долларов за введение в заблуждение». Бизнесмен назвал деятельность агентства «полным мошенничеством».
Сразу после инаугурации Трампа 20 января DOGE начал масштабную проверку расходов бюджета США. В общей сложности Маск рассчитывает сократить государственные расходы США на $2 триллиона.